AKNELİ CİLTLERDE BESLENME NASIL OLMALI?

Akne pek çoğumuzun başetmeye çalıştığı can sıkıcı cilt problemlerden biridir. Aknelerimizin bize söylemeye çalıştığı şey, vücudumuzun toksik olduğu ve temizlenmeye ihtiyacı olduğudur. Bu nedenle akneli ciltlerde beslenmenin yeri son derece önemlidir. İçten dışa iyileşerek, vücudunuzu toksinlerden arındırarak aknelerinizden kurtulabilirsiniz.

  • Akneli ciltlerde hangi yiyeceklerden uzak durmalıyız ?

Akneye sebep olabilecek yiyeceklerden vazgeçerek, aknenin kontrolünü ele alabilirsiniz. Bunlar; kızatılmış yiyecekler, işlenmiş karbonhidratlar, basit şekerli besinler (kek,pasta, börek gibi ) ve fazla tuz içeren salamura ürünlerdir. Bunların yanısıra kola ve kahve gibi yoğun kafein içeren içecekler , asitli içecekler , alkol, süt ve süt ürünleri (yoğurt hariç) de ciltte reaksiyonlara sebep olabilmektedir. Beyaz unlu ve şekerli gıdalar, asitli şekerli içecekler; kan şekeri dengenizi bozduğundan, kan şekeri düzeyinizi ayarlamak için, pankreasın daha fazla insülin üretmesine sebep olur. Sonuç olarak;  cildiniz bundan  olumsuz etkilenir. Tam tahıllar, kan şekeri kontrolünüzü sağlamakta size yardımcı olacaktır.

  • Akneli ciltlerde nasıl beslenmeliyiz ?

Aslında hepimiz hangi yiyeceklerin bizim için sağlıklı, hangi yiyeceklerin sağlıksız olduğunu biliyoruz.Peki hangi yiyeceklerin cildi temizleme özelliği olduğunu biliyormusunuz :

Limon, böğürtlen, yaban mersini ve elma gibi meyveler ile  havuç ve yeşil yapraklı sebzeler mutlaka beslenme programımıza eklememiz gereken yiyeceklerdir. Yeşil yapraklı sebzeler, cildinizde harikalar yaratır. Ispanak, pazı, karalahana, roka, tere, maydanoz gibi sebzelerin tüketimini arttırın. Özellikle çiğ yeşil sebze tüketiminizi arttırarak, kanınızın temizlenmesi ve alkalize olmasına yardımcı olabilirsiniz. A vitamini sağlıklı ve temiz bir cilt oluşumunu destekler. Havuç kuvvetli bir betakaroten kaynağı (A vitamini türevi) olarak, akneyi kontrol altına almak için  en gerekli sebzelerdendir. Ispanak harika bir kan temizleyicidir. Havuç ve ıspanak kombinasyonu akneye karşı en güçlü silahınız olacaktır.

Omega 3 temel yağ asitleri, E vitamini, selenyum ve folik asitte cilt sağlığı için beslenmenizde bulunması gereken vitamin gruplardır.

Cilt sağlığında çinkonun yeri, son derece  önemlidir. Ciltte sağlıklı bir sebum dengesi sağlar ve aknelerin hızla iyileşmesine destek verir. Çinkonun en iyi kaynakları hayvansal gıdalar ( et ve balık ve deniz ürünleri)  olmakla birlikte, kırmızı et tüketiminden uzak durmalısınız. Kırmızı et tüketimi vücutta genel olarak iltihaplanmayı arttırır.Vejeteryansanız badem , ceviz, kaju ve  kabak çekirdeği tüketebilirsiniz.Ayrıca tuzsuz ve kavrulmamış olarak tüketeceğiniz bu kuruyemişler cilt için oldukça sağlıklı, temel yağ asitleri, vitamin ve mineraller  içerir. Vejeteryansanız çinko desteği almayı da düşünebilirsiniz.

Temiz bir cilt istiyorsanız; cildiniz için yapacağınız en iyi ve en kolay şey, bolca su içmektir. Su içmek, vücudunuzdan toksin atımını kolaylaştırır ve hızlandırır.

Ayrıca çay ve kahve tüketiminizi azaltarak, beslenmenize yeşil çay eklemelisiniz.Yeşil çay hem sindirim için iyidir hem de hormonların dengelenmesine yardımcı olur. Akneye sebep olan sebum üretiminde hormonların rolü büyüktür.

Gördüğünüz gibi, yediğimiz ve içtiğimiz herşey içten dışa sağlığımızı etkilemekte; bazen allerjilere, bazen de akne gibi cilt problemlerine sebep olmaktadır. Akneli ciltlerde  sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemini hiç bir zaman unutmamalısınız. Bugünden başlayarak, daha sağlıklı beslenerek, aknelerinize  savaş açabilir, temiz ve berrak bir cilde sahip olabilirsiniz.

Sağlıklı ve mutlu günler,

One Response to AKNELİ CİLTLERDE BESLENME NASIL OLMALI?

  1. Pingback: AKNE SAVAR SMOOTHIE | ANTI-AGING TERAPİ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.