ANTI-AGING CİLT BAKIMININ PÜF NOKTALARI

Bugüne kadar cildinizle hiç ilgilenmemiş olsanız bile, başlamak için hiçbir zaman geç değil. Siz farketmemiş olsanız bile , cildimiz 20’li yaşların ortalarında yaşlanmaya başlıyor. Cildimizdeki olumsuz değişimlerin ana sebepleri ise; genlerimiz, günlük alışkanlıklarımız ve güneş ışınlarıdır.

Eğer biraz daha beklemek istemiyorum, artık cildimle ilgilenmemin zamanı geldi, diyorsanız; bu yazımız tam da sizin için. Yaşınız kaç olursa olsun, anti-aging cilt bakımına hemen şimdi başlayabilirsiniz. Uzun zamandır kullandığınız ürünleri hiç değiştirmediniz, değiştirmek istiyorsunuz , ancak ne kullanmanız gerektiği konusunda kararsızsanız, şimdi anlatacağımız  anti-aging cilt bakımının püf noktalarını okumanızın zamanı gelmiş demektir.

 • Her zaman yumuşak, sabun içermeyen bir yıkama ürünü kullanın.Kuru ciltler için krem kıvamında, yağlı ciltler için yağsız köpük yada jel kıvamında bir ürün olmalı. Eğer hassas bir cildiniz varsa, seçeceğiniz ürünler konusunda dermatoloğunuza danışmanızda fayda var. Cildinizi  ılık veya soğuksu ile yıkamaya özen gösterin. Çünkü sıcak su cildin doğal nemini alır ve cildin kurumasına sebep olur. Yüzünüzü ovarak değil, yumuşak hareketlerle kurulayın.
 • Cildinizi susuz bırakmayın. Nemlendiriciler cildinizi dış etkilere karşı korur ve düzenler. Yağlı ve sivilceli bir cildiniz olsa bile , cildinizin yine de nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Yağlı ciltler için, tercihiniz; ince dokulu, yağsız bir nemlendirici olmalı. Kuru cilde sahipseniz cildinizi günde en az iki defa nemlendirmelisiniz. Cildinizi yıkadıktan sonra, biraz nemliyken, nemlendiricinizi uygulamak nemi cildinize hapsedecektir.
 • Yaz ve kış mutlaka güneş koruyucu kullanın. Havanın kapalı olması, güneşin olmaması yada iç mekanda çalışmanız  sonucu değiştirmiyor. Güneş ışınları bulutlardan ve pencere camından geçebiliyor. Artık pek çok nemlendirici güneş koruma içeriyor. Güneş kremi seçerken geniş spektrumlu olmasına ve kimyasal filtre içermemesine dikkat etmelisiniz . Dudaklarınızı da atlamayın.  Eğer terlerseniz ve dışarıda uzun süre kalmışsanız, güneş kreminizi tekrar etmeyi unutmayın. Günlük bakımınıza ekleyeceğiniz C ve E vitamini içeren krem ve serumlar cildinizi güneş hasarına karşı koruyacaktır. Eğer güneş hasarınız varsa; A Vitamini ve B3 tedavinizde size destek olabilir.
 • Cildinizi ölü hücrelerden arındırın. Haftalık bakım olarak uygulayacağınız peeling işlemi, cildinizin parlamasına yardımcı olucaktır. Cildiniz kuru ise haftada bir, yağlı ise haftada 2 kez peeling yapabilirsiniz. Akneniz varsa peeling uygulamaktan kaçının. Hassas bir cilde sahipseniz, peeling işlemi için seçeceğiniz ürün granülsüz, krem kıvamında ve hassas ciltlere özel olmalı. Yanlış ürün seçimi, cildinizde problemlere neden olabilir. Ölü hücrelerden arındırılmış bir cilt,üzerine uygulanacak krem yada serumu daha iyi absorbe edecektir, bunu unutmayın.
 • Cildin yenilenmesini teşvik etmek ve hızlandırmak için soyucu ürünler kullanabilirsiniz.  Bu anti-aging cilt bakımının en önemli püf noktalarından biridir. Bazı cilt bakım ürünlerinde, özellikle akne cilt bakım ürünlerinin ve bazı anti-aging bakım ürünlerinin içeriğinde; salisilik asit, malik asit, glikolik asit, retinol gibi soyucu ve arındırıcı içerikler bulunabilir. Bu içeriklerin özelliği cildizi yavaş yavaş soymasıdır. Yada klinikte doktor tarafından uygulanabilecek, uygulama sıklığı doktor tarafından belirlenen, microdermobrasyon yada kimyasal peeling gibi soyma işlemleri tercih edilebilir. Kimyasal peeling yöntemi daha agresif bir yöntemdir. Ancak etkili ürünlerle de uzun vadede iyi sonuçlar alabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta; soyucu ajanlar içeren ürünleri, güneşin daha az görüldüğü sonbahar ve kış mevsiminde kullanmanızdır. Bu tür ürünleri kullanırken,  lekelenmeyi önlemek için beraberinde muhakkak güneş kremi de kullanmanız gerekir.
 • Cilt içeriden beslenir, dışarıdan desteklenir.Bu demek oluyor ki, dışarıdan ne kadar iyi bir bakım uygularsanız uygulayın, içeriden cildinizi vitamin ve minerallerle beslemediğiniz sürece istediğiniz sonucu alamayacaksınız. Sebze, meyve ve tam tahıl  ağırlıklı beslenme cildinizi korur, besler ve kalitesini arttırır.
 • Kimyasal içermeyen,  organik ürünler tercih etmek önemlidir.  Ancak her organik ürün, sizin için her zaman iyi olacak anlamına gelmiyor. Organik ve doğal içerikli ürünler de bazı durumlarda, bir çok cilt bakım ürünü gibi, cildinizde kaşıntıya ve allerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Bu tür ürünleri almaya karar verdiğinizde, öncelikle cildinizde  küçük bir alanda test edin.
 • Sivilceler için yeterince yaşlıyım. Niye hala sivilce ve siyah noktalarım var ? diye mi düşünüyorsunuz. Bunun sebebi; hormonlar, stres, yiyecek allerjileri, cildiniz için yanlış ürünler ve saç bakım ürünleriniz bile olabilir. Dermatoloğunuz bunun sebepleri ve cildinizin ihtiyaçları konusunda size yardımcı olabilir. Bazı cilt bakım ürünleri, arındırıcı ve yenileyici içerikleriyle hem akne hem de yaşlılık  belirtileriyle savaştığından, bu tür problemlerde tercih edebilirsiniz.
 • Sigara içmeyin. Sigara içmek, genel olarak oksijenlenmeyi azalttığından, cildinizi yaşlandırır ve kırışıklıklara sebep olur.
 • Hergün düzenli spor yapın.Spor yapmak vücudunuzdaki kan akışını hızlandırır ve terlemek cildinizden toksin atımını destekler.
 • Stresle başetme yollarını öğrenin. Stres cildinizi daha hassas ve sivilcelere  yatkın hale getirir. Yoga, meditasyon ve nefes terapileri  zihninizi sakinleştirir, stresle başetmenizi kolaylaştırır.
 • Anti-aging cilt bakımının olmazsa olmazı; kendinizle barışık ve mutlu olmaktır, bunu  hiç bir zaman unutmayalım.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.