BEL AĞRISINI DOĞAL OLARAK ÖNLEMENİN YOLLARI

Bel ağrısının pek çok sebebi olabilir. Ne yazık ki eğer birine sahipseniz diğerine sahip olma şansınız artıyor. Ancak önemli olan önleyici adımları bir an önce alarak, ilerlemesine engel olmak. Peki bel ağrısını doğal olarak önlemenin yolları nelerdir?

En önemli önleyici adım, omurganın korunması. Diğer önemli adım ise; kasların esnek ve güçlü kalmasını sağlayarak, olası incinmelere karşı korunmak. Kaslar yanlış bir şekilde sık kullanıldığında yada travmayla karşılaştığında eğer güçlü ve esnek değillerse kolaylıkla incinebilirler. Esnek ve güçlü kaslar travmalara incinmelere daha az maruz kalır. Kasların esnek ve güçlü olması gerektiğinden, bu kadar söz edince; güçlü ve esnek kaslara, nasıl sahip olabileceğinizden söz etmeden olmaz. İşte 5 ipucu:

Egzersiz – Güçsüzseniz ve fazla kilolarınız varsa; öncelikle ideal kilonuza ulaşmak ilk hedefiniz olmalı. Daha sonra da karın kaslarınızı, sırt kaslarınızı ve bel bölgenizi güçlendirecek yoga ve streching gibi egzersizler yapmaya başlamalısınız.

bel ve sirt agrisi icin egzersiz

Su ve nem– Vücudunuzun %60’ının sudan oluştuğunu pek çok kez duymuşsunuzdur. Su demek, hayat demek. Bu nedenle; kaslarınızın da  iyi çalışabilmesi, esneyip, kıvrılabilmesi için yeterince nemlenmiş yani suya doymuş  olması gerekiyor. Normal bir yetişkinin günde en az 8-10 bardak su içmesi gerekiyor. Eğer sporcuysanız yada hamileyseniz , daha da fazla suya ihtiyacınız olacaktır.  Genel olarak; günde 1.8 litre su tüketiyor olmanız gerekiyor.

Ergonomi– Ne yapıyor olursanız olun, ergonomi incinmeyi önleme de kilit noktadır. Özellikle eşya kaldırıp, indirirken, birşeyler taşırken, oturup, kalkarken, hatta bilgisayar başında otururken bile doğru teknikleri öğrenmek, omurga sağlığı açısından çok önemli. Bu konuda htiyacınız olan  tüm doğru hareketleri içeren alexander tekniği adı verilen teknikleri bir uzmadan öğrenebilirsiniz.

Stresi azaltma– Stres vücudun kortizol salgılamasına neden olur. Az miktarda kortizolde problem yok. Fakat vücut çok miktarda kortizol salgılamaya başladığında, kaslar gerilmeye ve kasılmaya başlar, eklemlerin hareketi kısıtlanır. Sonuç olarak; kasların incinmesi kolaylaşır.

Bel ve sırt ağrılarını önlemek için beslenmemize de dikkat etmek gerekiyor. Nasıl mı? Hemen kısaca nelere dikkat etmemiz gerekiyor bir bakalım. Bazı vitamin ve minerallerin alınması, bel ve sırt sağlığı açısından diğerlerine göre daha önemlidir. İşte bel ve sırt sağlığımız için ihtiyacımız olan vitamin mineraller:

PotasyumYeşil yapraklı sebzeler, avakado, muz ve hindistan cevizi potasyum içeriği ile, enflamasyonu azaltmakta etkilidir.

Omega 3– Somon, sardalya gibi balıklar ve keten tohumu omega 3 yönünden zengindir.

Yağsız protein- Doğal beslenmiş  tavuk eti ve yumurtası, kuzu eti kas oluşumu için gereklidir. Vegan yada vejeteryansanız ihtiyacınız olan proteni bakliyatlardan alabilirsiniz. Ben ikinci yolu tercih ediyorum.

Magnezyum– Magnezyum içeriği yüksek koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuruyemişler, tohumlar, mercimek, avakado, muz ve bitter çikolata sağlıklı kas ve sinir sistemi için tüketilmesi gereken gıdalardır.

magnezyum iceren gıdalar 

 Sağlık ve sevgiyle kalın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.