CAPPUCCINO MU, LATTE Mİ ?

Kahve keyfi yaparken kilo kontrolü de yapabilirmiyiz? Evet yapabiliriz. Nasıl mı? Cevabı yazımızda.

Bir önceki yazımız da ” bir parça çikolatamı, bir kutu diyet içecek mi? ” karşılaştırmamız vardı. Yine geçen yazımızın esin kaynağı olan ” SÜTLÜ MÜ, KÖPÜKLÜ MÜ?’ Hayatınızı değiştirecek 120 karar” Hilly JANES’ in kitabına adını veren harika bir karşılaştırmadan bahsetmek istiyorum. Kitaba adını veren sütlü latte’yi , köpüklü ise cappuccino’yu temsil ediyor.

Gelelim esas konumuza kahve keyfi yaparken onca kaloriden ve yağdan nasıl tasarruf ederiz? Hangisi daha az kalorili ve daha az yağ içeriyor ? Bununla ilgili kitapta  harika örnekler verilmiş. Mesala Starbuck’ın en büyük boy tam yağlı sütten yapılan bol şeker ve doymuş yağ içeren beyaz çikolatalı ve kremalı mocha’sının yerine, yağsız sütlü en büyük boy Americano tercihi yaparak doymuş yağ, şeker ve kalori tasarrufu yapabiliyorsunuz. En büyük boy beyaz çikolatalı mocha 600 kaloriyken, en büyük boy Americano’nun kalorisi ise ortalama 30. Beyaz çikolatalı mocha 20 kat daha fazla kalori içeriyor. Örneğimiz ekstrem bir örnek olmakla birlikte, kahve seçimlerimizin bile, farketmeden aldığımız kalorilerde ne kadar da etkili olduğunu görebiliyoruz.

latte

latte

Diğer bir karşılaştırmamız ise,  az yağlı sütle yapılan büyük boy latte ile az yağlı sütten yapılan orta boy cappuccino. Az yağlı sütle yapılmış latte ortalama 150 kalori içeriyorken, yine az yağlı sütten yapılmış cappuccino 90 kalori içeriyor. Aradaki kalori farkı ise; sütün miktarından kaynaklanıyor. Süt, mineral ve vitamin bakımından zengin bir besin maddesi olsa da, tatlandırılmış, krema eklenmiş haliyle hiçte masum değil. Müdavimi olduğunuz içeceklerin kalori değerlerini , ait olduğu kahve firmaların internet sitelerinden rahatlıkla kontrol ederek, hem keyif yapıp, hem de diyetinize devam edebilirsiniz.

Bol köpüklü Türk kahvemiz ise yanında çifte kavrulmuş fıstıklı lokum ile bile en masum seçenek. Farklı lezzetler arayanlar için ise; bu aralar farklı aromalara tatlandırılmış Türk kahveleri bulmak mümkün.

Mis kokulu kahveli günler..

Kaynak: Latte or cappuccino Hilly Janes

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.