DAHİ BELLEK STEPHEN WILTSHIRE İSTANBUL’U RESMEDİYOR

Bugün Palladium AVM’de harika bir etkinliğin başlangıcına tanık oldum. Dünyaca ünlü, ”dahi bellek” yada ”human camera”olarak anılan dünyanın en güçlü fotoğrafik hafızasına sahip STEPHEN WILTSHIRE muhteşem İstanbulumuzu resmetmeye başladı. STEPHEN WILTSHIRE, çalışmaları çocukluk yıllarından beri kaydedilmeye başlanan ilk otistik ressamdır.

Harika bir sanatın nasıl icra edildiğine an an tanıklık etmek isterseniz, size önerim, Palladium AVM ‘de bugün başlayan ve  24 -28 Eylül tarihleri arasında devam edecek olan, heyecan verici bu etkinliği kaçırmamanız olucak.

Ben kendi adıma diyebilirim ki; devam eden günlerde de İstanbul’un panoramik resminin yapılışını canlı canlı izleme fırsatını kaçırmamak için mutlaka tekrar gitmek istiyorum.

stephen wiltshire2

3 yaşındayken otistik tanısı konan Stephen Wiltshire, gördüğü herşeyi hafızasında tutup, gerçeğe çok yakın şekilde kusursuzca resmetme yeteneğine sahip. Beş yaşındayken kendisi gibi özel durumları olan çocukların gittiği okulda, resim çizmenin onun dünya ile iletişim biçimi olduğu anlaşıldı. Aynı zamanda çalışmaları çocukluk yıllarından beri kaydedilmeye başlanan ilk otistik ressamdır.

Bir şehrin silüetini sadece bir helikopter uçuşuyla ezberleyen Stephen Wiltshere ”human camera (insan kamera)” olarak anılıyor. 2005 yılından günümüze kadar Tokyo, Roma, Hong Kong, Frankfurt, Madrid, Dubai, Kudüs, Londra ve New York’un panoramik görüntülerini dev kanvaslara resmetmiştir. Dahi belleğin şimdiki durağı ise İstanbul.

Sevgiyle ve sanatla kalın!

One Response to DAHİ BELLEK STEPHEN WILTSHIRE İSTANBUL’U RESMEDİYOR

  1. meral aydemir Cevapla

    9 Nisan 2015 at 14:24

    site yönetimine teşekkür ederim çoğu zaman aradığımız şeyi sitelerde bulamıyoruz oraya buraya yönlendiriyorlar sizin sitenizin içeriği güzel daha çok güncellerseniz sevinirim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.