DEPRESYONLA DOĞAL YOLLARLA SAVAŞIN!

Bazı günler kendimizi mutsuz, yorgun ve halsiz hissederiz.Özellikle mevsim geçişlerinde  pek çoğumuzun yaşadığı sorunlardan biridir.Ancak bu duygu durumu uzun süredir devam ediyorsa,bu bir depresyon belirtisi olabilir.

Doğal yollarla hafif depresyon durumumuzla nasıl başedebiliriz.Bunun için uzmanların şu önerilerine kulak verin:

  • Bvitamini eksiklikleri çoğu zaman,yorgunluk ,konsantrasyon eksikliği,duygusal dalgalanma gibi depresyon semptomları ile yakından ilişkilidir.B complex alabileceğiniz gibi içinde B6 ,B12 ve folik asit olan multivitamin desteklerinden birini kullanabilirsiniz.Folik asit ve B6 serotonin gibi hormonlarıon üretiminde etkili olmaktadır.B vitaminleri ayrıca enerji üretiminde de ciddi bir rol oynar.Eksikliklerinde enerji düşüklüğü hissedilecektir.Doğal olarak tam tahıllarda,kuruyemişlerde ,tohumlarda,baklagilerde,sütte,yumurta sarısında,yeşil yapraklı sebzelerde bulunmaktadır.B12 ise  genel sinir sisteminin sağlığında önemli bir yere sahiptir.
  • Omega 3 alımınızı arttırın.Beslenmenize somon,sardalya,keten tohumu ve semizotu gibi yiyecekleri ekleyerek Omega3 alımınızı arttırabilirsiniz.Bilimsel araştırmalar göstermektedir ki; psikolojik hastalıkların özellikle depresyonun altında yatan önemli sebeplerden biri düşük Omega3 alımıdır.
  • Magnezyum da serotonin üretimi için gerekli bir mineraldir.Eksikliği kronik olarak enerji eksikliği ,konsantrasyon eksikliği olarak kendini gösterir.En iyi magnezyum  kaynaklarını  badem,kaju fıstığı,tahin,kakao ,ay çekirdeği,ıspanak,nane,buğday ve yulaf kepeği olarak sıralayabiliriz.
  • Enerjinizin düşüklüğünden şikayetçi iseniz,öncelikle yeterli su içtiğinizden emin olun.Enerji düşüklüğü ve yorgunluk çoğu zaman depresyon gibi algılanabilir.Hedefiniz günde sekiz bardak kadar su içmek olmalı.
  • Yeterli uykuyla doğal ritminizi yakalayın.Hergün aynı saatte uyumak ve uyanmak,vücudunuzun iyileşme ve kendini toparlama sürecinde etkili olucaktır.Yeterli uyku daha dinç ve daha mutlu hissetmenize de yardımcı olur.
  • Masaj yaptırın!..Kendinizi kötü hissettiğinizde şifalı bir dokunuş beden ve ruh uyumu getirecektir.
  • Yeni bir şey deneyin!..Hiçbir şey yapmak istemeseniz de kendinizi farklı bir şey yapmaya zorlayın.Bir kursa başlayabilir,bir dil öğrenebilir,kendinize en sevdiğiniz çiçekleri alabilir,gitmediğiniz bir yere gidebilirsiniz.Farklı bir şey yaptığınızda beyninizin kimyası değişecek ve dopamin seviyesi yükselecektir.
  • Yeterli gün ışığı alımı da mevsimsel depresyonlarda  kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olucaktır.Sabahları yapacağınız yürüyüşler gün ışığından faydalanmak için sizin için güzel bir yol olur.
  • Hareket edin.Depresif ruh hali herşeyi zorlaştırır.Ancak siz aksine hareket etmeye çalışmalı,daha fazla yürümeli daha fazla hareket etmelisiniz.Yapılan araştırmalar göstermektedir ki,hızlı adımlarla yürümek yaşam enerjinizi arttırır.Sadece yarım saatlik bir yürüyüş sonrası bile beyininizdeki serotonin seviyesi yükselecek ve ekstra enerjik hissedeceksiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.