DİŞ FIRÇASI NASIL DEZENFEKTE EDİLİR ?

Ağzımızda milyonlarca bakteri yaşamakta ve dolayısıyla dişeti hastalıklarından ve diş çürüklerinden korunmak ve kötü kokuyu engellemek için  düzenli olarak dişlerimizi fırçalamalıyız. Her dişimizi fırçaladığımızda da ne yazık ki dişimizden bir miktar bakteri fırçada kalmakta. Peki diş fırçalarımızda kalan bu bakteri ve mikropların üremesini engelllemek için diş fırçalarımızı nasıl temizlemeliyiz?

Diş fırçalarını sadece ılık su ile durulamak, günlük olarak yeterli olabilir ancak uzun vadede ne yazık ki yetersiz olmakta. Diş fırçalarımızı her 3 ayda değiştirmemiz gerektiğini ise; neredeyse çocukluğumuzdan beri biliyoruz. Ancak arada kalan sürede de diş fırçalarımızı ara ara dezenfekte etmeliyiz. Peki ama nasıl? Bunu oldukça kolay bir şekilde ve kısa sürede yapabilirsiniz. Diş fırçasınızı dezenfekte etmek için ihtiyacınız olan malzemeler:

  • 120 ml su
  • 2 yemek kaşığı beyaz sirke
  • 2 çay kaşığı karbonat

dis fircasi dezenfekte

Tüm malzemeyi karıştırıp, diş fırçanızı 30 dk. bu karışımda bekletmeniz yeterli olucak. Daha sonra durulayarak fırçanızı kullanabilirsiniz. Bu işlemi 2-3 haftada bir tekrarlamanız gerekiyor. Sirke ve karbonat oldukça etkili dezenfaktanlardır, toksik kimyasallar yerine evinizin farklı alanlarında da kullanabilirsiniz.

İyi yaşayın, mutlu olun! Sevgiler 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.