FİBROMİYALJİ NEDİR ?

Fibromiyalji nedir ? Fibromiyalji ; vücutta yaygın ve inatçı kas ağrıları başta olmak üzere , baş ağrısı, bitkinlik, sabahları vücutta katılık, kronik yorgunluk ve uyku düzensizliği ile birlikte seyreden kronik bir hastalıktır.

Geceleri yeteri kadar uyumanıza rağmen sabahları yorgun kalkıyorsanız, bir türlü yeterli dinlenememekten şikayetçi iseniz ve uzun süreli yaygın vücut ve kas ağrılarınız varsa ve konsantrasyon güçlüğü çekiyorsanız siz de bir fibromiyalji hastası olabilirsiniz. Özellikle hassas, mükemmelliyetçi ve sorumlulukları konusunda titiz davranan insanlarda daha  sık görülüyor.

Fibromiyalji iş hayatını ve günlük hayatı olumsuz yönde etkileyen , motivasyonu ve performansı düşüren bir modern çağ hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Fibromiyaljinin çok sayıda semptomu olması sebebiyle  başka hastalıklarla karıştırılmakta ve bu da hastalığın teşhisini zorlaştırmaktadır. Oysa erken tanı konulduğunda atakların sıklığı ve şiddeti azalabiliyor. Ortaya çıkış sebebi kesin olarak bilinmemekle birlikte , merkezi sinir sisteminden kaynaklandığı düşünülmektedir.Hastalığın gelişmesinde bir yakının kaybı, aile içi yaşanan gerginlikler , uzun süreli strese maruz kalmak gibi ruhsal travmalar öne çıkmaktadır. Ayrıca düşme , kaza gibi fiziksel travmalar da merkezi sinir sistemine etki ederek hastalığı başlatabileceği gibi, virüs ve bakteriler, hormonal sorunlar ,uyku problemleri, ve bazı romatizmal hastalıklarda fibromiyaljiyi tetikleyebiliyor.

Çoğunlukla  kadınlarda ve 35-55 yaşları arasında görülen fibromiyalji, menopoz döneminde artış gösteriyor.  Sabah ağrıları, yorgunluk, halsizlik  fibromiyaljinin en tipik belirtileri.Ağrılar boyun , sırt , bel gibi tek bölgede olabileceği gibi , tüm vücutta yaygın  yanıcı ve sızlayıcı ağrılar olarak  hissedilebilir. Ağrı ile birlikte kaslarda yanma, seyirme ve tutukluk görülebilir. Genel olarak enerji eksikliği , bitkinlik, kol ve bacaklar da güçsüzlük yaygın  fibromiyalji şikayetlerdendir. Fibromiyalji belirtileri yoğun stres , mutsuzluk, hareketsizlik, aşırı yorucu aktiviteler  ve hava değişimi gibi durumlarda şiddetlenebilmektedir.

Fibromiyaljinin tanısında klinik muayene  önem taşımaktadır. Çünkü , kan sayımı idrar tahlili ve görüntüleme yöntemleri hastalığı teşhis etmekte yeterli olamamaktadır. Fibromiyalji tanısı konulabilmesi için;  18 tetik noktasından en az 11 tetik noktasında ağrı ve duyarlılık  olması ve bu ağrıların 2-3 ay gibi bir süredir devam ediyor olması  gerekmektedir.

Fibromiyalji hastalığının tedavisinde fizik tedavi ve rehabilitasyonun  önemli bir yeri vardır.Fizik tedavi programı kas içindeki dokuyu iyileştiriyor ,  kasların rahatlamasını sağlıyor ve kasları güçlendiriyor. Uyku düzenini , ağrı kontrolünü sağlamak ve duygu durum kontrolü için ise ;  ek olarak ağrı kesiciler, antidepresanlar ve kas gevşeticiler tedaviye dahil  edilmektedir.

Fibromiyalji hastalarının iyi değerlendirilebilmesi için,  öncelikle romatoloji, fizik tedavi ve rehabilitasyon başta olmak üzere , ek olarak nöroloji, ve psikiyatri uzmanlarından oluşan bir ekip tarafından değerlendirilmesi  gerekmektedir. Gerektiği durumlarda diğer uzmanlık alanlarından da destek alınmalıdır.

Sebze ve meyve ağırlıklı  yeterli beslenme , düzenli spor yapma, kaliteli yaşam ve stresten kaçınma fibromiyaljide önem taşımaktadır. Kafeinden kaçınmak yakınmaları azaltabilmektedir. Yürüyüş,  yüzme , yoga , thai-chi ve streching önerilen sporlar olarak öne çıkmaktadır. Çok yorucu spor faaliyetlerinde bulunmamak ta gerekiyor.

Sağlık ve sevgiyle kalın,

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.