GRİPKEN YAPMAMANIZ GEREKEN 7 ÖNEMLİ HATA

Mevsim dolayısıyla bu günlerde  ya siz yada bir yakınınız  soğuk algınlığı yada griple karşı karşıya kalmış olabilirsiniz. Gripken hepimiz bir an önce iyileşmek isteriz. Peki ya iyileşebilmek için nelere dikkat etmemiz ve neleri yapmamamız gerekiyor. Hastayken bilmeden yaptığımız bazı şeyler  semptomlarınızı daha da kötüleştirebilir, hatta iyileşme sürenizi uzatabilir.

İyileşmenizi hızlandırmak istiyorsanız, gripken  yapmamanız gereken 7 önemli hata:

Hasta değilmiş gibi davranmak: Bu asla işe yaramayacak bir yöntem. Soğuk algınlığı yada grip yokmuş gibi davranamazsınız. Hasta olduğunuz zaman kendinize daha fazla dikkat etmeniz gerekir. Vücudunuzun enfeksiyonla savaşırken daha fazla enerjiye ihtiyacı vardır. Eğer hasta olduğunuzu kabul etmiyorsanız ve bir de  üstelik ateşiniz  varsa, bir hasta gibi davranmadığınız yani dinlenip, kendinize dikkat etmediğiniz sürece, daha da kötü hissedeceksiniz, emin olun.

Yeterince uyumamak: Sağlıklı bir bağışıklık sisteminin anahtarı yeterli uyku uyumaktır. Uykunun sağlığa etkileri üzerine yapılan bir çalışmada: Geceleri 7 saatten az uyku uyumanın, gribe yakalanma riskini neredeyse 3 kat arttırdığı belirlenmiştir. Eğer grip semptomları geceleri artış gösteriyorsa, daha erken saatlerde uyumaya çalışın yada enerjinizi toplayabilmek için, gündüzleri kısa şekerlemeler yapın. Unutmayın ekstra dinlenmeye ihtiyacınız var.

Stresli olmak: Bu emin olun size eksi olarak geri dönecektir. Çünkü stres, gribe yakalanmanızı kolaylaştırır ve iyileşmenizi geciktirir. Zamanla yüksek oranlardaki stres hormonları, bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasını  engel olacaktır. Sonuç: Daha uzun sürecek hasta günler.

Az sıvı tüketimi: Gripken vücudunuzun daha fazla sıvıya ihtiyacı vardır. Neden mi? sıvı alımı,  grip dolayısıyla artan mukusun incelmesine yardımcı olarak, sinüslerinizin daha kolay boşalmasını sağlar. Sıvı olarak: Su, taze sıkılmış meyve suyu, sebze suyu, bitki çayı, sebze çorbası ve tavuk suyu çorbası en iyi seçimler olacaktır.

Alkol tüketmek: Alkol alımı vücudunuzu susuz bırakacak ve burun tıkanıklığı gibi grip semptomlarını daha da kötüleştirecektir. Aynı zamanda immüm sisteminizi baskılayacak ve aldığınız grip ilaçlarınla da etkileşime girecektir. En iyisi iyileşene kadar alkolden uzak durmak.

Fazla miktarda burun açıcı sprey kullanmak: Burun açıcı kullanırken, dikkatli olun. Başlangıçta çok faydalı olabilirler. Fakat 3 günden daha fazla kullanırsanız, tıkalı burnunuz  spreyi bıraktığınızda, daha da kötü olacaktır.

Sigara içmek: Sigara içenler, içmeyenlere oranla daha fazla gribe yakalanırlar. Aynı zamanda gripleri daha ağır geçer ve daha uzun sürer. Sigara içmek, akciğerlerde hücre hasarına sebep olur.  Bu da griple savaşınızı daha zor hale getirir. Eğer nezle yada gripseniz, sigara içmeyin ve yanınızda sigara içilmesine izin vermeyin.

Kaynak: Web MD

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.