HAMİLELİK ÇATLAKLARINI VE CİLT ÇATLAKLARINI ÖNLEMENİN YOLLARI

Cilt çatlakları , vücut ölçülerinin ani değişimleri sonucunda ; genel olarak hamilelik döneminde, hızlı kilo alıp verme durumlarında ve ergenlikte hızlı büyüme sürecinde oluşabilir. Ancak tek sebebi cildin aşırı gerildiği durumlar değildir, kolajen dokunun zayıf olması, nemsiz , kuru bir cilt  gibi genetik faktörler de çatlakların daha hızlı oluşmasında etkilidir. Cilt çatlakları özellikle kalçada , karında , göğüslerde  ve  bel bölgesinde meydana gelebilir.

Çatlaklardan korunmanın en etkili yolu cildinizi sağlıklı ve yeterince nemli tutmaktır. Sağlıklı ve nemli cilt elastikiyetini koruyabilir.Hiç bir zaman unutmamalıyız ki ; Cilt içeriden beslenir, dışarıdan desteklenir.Ek olarak uygulayabileceğiniz bir kaç doğal yöntem cilt çatlaklarından korunmanızda size yardımcı olucaktır.

Uygulayabileceğiniz doğal yöntemleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Öncelikli olarak cildinizi içeriden  besleyen gıdalar tüketin.Aşağıdaki yiyecekleri beslenme listenize ekleyin.
 1. E vitamininden zengin beslenin. Özellikle çiğ kuruyemişler, avakado E vitamini yönünden zengindir. E vitamini cilt hücrelerinin sağlığını destekler.
 2. Omega 3 içeren gıdaları beslenmenizden eksik etmeyin. Bu temel yağ asitleri, daha sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmanıza yardımcı olucaktır. Balık, ceviz, semiz otu tüketebilir, Omega 3 desteklerindende faydalanabilirsiniz.
 3. Yeterince su içmeniz, cilt hücrelerinizin daha sağlıklı ve canlı olmasına yardım edecektir. Yeterince su içememekten yakınıyorsanız, kafeinsiz bitki çayları hücrelerinizin su ihtiyacını karşılayacaktır. Kafein içeren içeceklerden sakının. Bu içecekler vücudunuzu susuz bırakacaktır. Su içeriği  yüksek meyve ve sebzeler de su ihtiyacınızın karşılanmasında size destek olur.
 • Cildinizi olabildiğince nemli tutun.Normal nemlendiriciler,hamilelik döneminde yeterli olmayacaktır. Bu dönemde hamileler için üretilmiş hazır losyonlar kullanabileceğiniz gibi, %100 doğal bitkisel yağları da kullanabilirsiniz. Duştan sonra ve geceleri yatmadan önce muhakkak nemlendiricilerinizi kullanın. Eğer cildinizde kaşınma hissediyorsanız, bu cildinizin daha fazla nemlendiriciye ihtiyacı olduğunun bir işaretidir.

palmers

 

 • Hindistan cevizi yağını cilt tarafından tamamen emilinceye kadar, dairesel hareketlerle  masaj yaparak uygulayın.Günde en az 2 kez kullanın.Bu şekilde doğal olarak cildinizi nemli tutmuş olucaksınız. Eğer hindistan cevizi yağı yoksa , badem yağı, avakado yağı, kakao yağı  hatta   zeytinyağ bile etkili seçimler olucaktır. Seçimlerinizde, kimyasal içermeyen %100 doğal yağlar tercih etmeye özen gösterin.
 • avacado
 • Kuru fırça ile cildinizi fırçalamak, dolaşımı arttırarak, kolajen dokuyu güçlendirecek ve  genel cilt sağlığını destekleyecektir.Fırçalamaya ayak bileklerinden başlayarak, yukarı kalbe doğru yumuşak hareketlerle devam edin. Fırçalama sonrası dökülen ölü hücrelerden kurtulmak için, duş alın . Duş sonrası doğal bir yağ ile cildinizi nemlendirmeyi unutmayın.Özellikle çatlak oluşma ihtimali yüksek olan alanlara odaklanın.
 • dry

Kendi yağ karışımınızı hazırlayın.

 • 1/4 bardak badem yağı ,
 • 1/4 bardak avakado yağı veya zeytinyağ
 • 1/4 bardak aloe vera jel
 • 4 kapsül E vitamini

Bu karışımı buzdobında saklayın. Problem olabilecek alanlarda günde 2 defa kullanabilirsiniz.Doğal yağları kullanmanın en önemli avantajı cilt tarafından hızlı bir şekilde emilebiliyor olmalarıdır.Diğer bir karışım tarifi ise şöyle:

 • saf kakao yağı
 • E vitamin kapsül
 • kayısı çekirdeği yağı

Miktarlarını kendiniz ayarlayabilirsiniz.

 

Sağlık ve sevgiyle kalın,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.