HIZLI YAŞLANMANIZIN SEBEBİ GÜNLÜK ALIŞKANLIKLARINIZ OLABİLİR Mİ?

Yaşınıza göre daha hızlı mı yaşlanıyorsunuz? Sabah uyanıp aynaya baktığınızda yaşlı ve yorgun mu görünüyorsunuz? Bu durumda  günlük alışkanlıklarınızı gözden geçirmenizin vakti gelmiş demektir. Yediğiniz yiyeceklerden ,uyku düzeninize kadar herşey, yüzünüze yıllar ekleyip, sağlığınızı bozuyor, olabilir. Konunun uzmanları, yaşlanmaya sebep olan günlük alışkanlıklarımızı ve bunu tersine çevirmenin yolları üzerine bazı araştırmalar yapmışlar. İşte uzmanlara göre hızlı yaşlanmamıza sebep olan günlük alışkanlıklarımız ve bunu tersine çevirmenin yolları:

tatlı düşkünlüğü

Tatlı düşkünlüğü: Sık sık tatlı krizlerinize yenik düşmeniz, yüzünüze yıllar ekliyor olabilir. Hücrelerdeki proteinlere tutunan şeker molekülleri , hücre hasarı yani glikasyon sürecini  başlatarak, destek dokuların sertleşmesine ve bozulmasına neden olup, dermal liflere zarar vermekte ve bunun sonucunda dermis gittikçe esnekliğini  kaybetmekte ve yüzeyde kırışıklıklar oluşmaktadır. Sadece kırışıklıklar değil, cilt parlaklığının azalması, mor halkalar, göz altı torbaları ve cilt esneklğinin azalması da glikasyonun  sonuçları arasındadır. Cilt güzellğinizi korumak istiyorsanız, şekerden mümkün olduğunca uzak durmalısınız.

az uyku

Az uyku: Günlük olarak 5 saat yada daha az uyku ile yetinmek, göz altı morluk ve torbalanmasının baş sorumlusu.Hergün düzenli olarak 7 saat uyku uyumak, yalnızca güzelliğimiz için değil, tüm vücut fonksiyonlarımızın düzgün bir şekilde çalışması için gerekli. Uyku bozukluğu probleminiz varsa, yatağa daha erken gitmeye çalışın. Çünkü uykusuzluk, gün içerisinde enerji azlığına , yorgun görünmenize, zihin bulanıklığına ve dikkat eksikliği gibi problemlere yol açmaktadır. Uykunun önemi üzerinde durduğumuz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Uzun süre televizyon izlemek: Kendinizi tutkalla televizyon ekranına  bağlamak yapılabilecek en büyük hatalardan birisi. British Journal of Sports Medicine ‘ın 25 yaş ve üstü 11.000 Avustralyalı ile yaptığı araştırmanın sonucuna göre; televizyon seyredilerek geçirilen her saat ömrünüzden 22 dakika kısaltmaktadır.Dahası günde ortalama 6 saatini televizyon başında geçiren kişiler,geçirmeyenlere göre 5 yıl daha az yaşamaktalar. Esasında bunun nedeni  tv izlemekten daha çok uzun süre oturmak ve hareketsiz kalmak.  30 dakikadan daha fazla oturduğumuzda, vücudumuz şekeri depolamaya başlar ve bu şekilde kilo almaya başlarsınız. Bunu engellemenin en iyi yolu her 30 dakikada bir mola verip, hareket etmek.

Günün büyük bir kısmını oturarak geçirmek:  Aslında sorunun temeli, televizyon izlemede olduğu gibi günün çoğunda hareketsiz kalmak. Vakitlerinin büyük çoğunluğunu oturarak  geçiren kişilerde, sadece kilo alma problemi değil, kardiyavasküler hastalıkların, böbrek hastalıklarının ve kanserin bile gelişme riski daha yüksek ve doğal olarak, düzenli egzersiz yapmak  tüm bu hastalıkların gelişme riskini azaltmakta ve yaşam süresini uzatarak, zamanınızı daha sağlıklı ve kaliteli geçirmenizi sağlamaktadır.

Göz kremi kullanmamak: İyi bir cilt bakım rutini mutlaka nemlendirme özelliği yüksek bir göz kremi içermelidir. Göz çevresinde cildimiz daha ince ve hassastır, dolayısıyla daha özenli bir bakıma ihtiyacı vardır. Sadece göz çevresini nemlendirmek bile yüzünüzden yıllar silebilir. İyi bir göz çevresi kremi hyalüronik asit, C vitamini ve Retin A gibi içeriklere sahip olmalıdır. Bu içerikler kolajen ve elastin dokuyu geliştirerek cilt sıkılığını arttırır ve ince çizgilerin görünümünü azaltıp, yenilerin oluşmasını engeller.

Güneş kremi kullanmamak: Çoğu insan güneş kreminin sadece tatilde kullanılacağını düşünür. Oysa araba kullanırken, yürüyüş yaparken ya da koşarken daha fazla kontrolsüz güneş ışınlarına maruz kalırız. Erken cilt yaşlanmasının bir numaralı sorumlusu güneştir. Hava yağmurlu ve bulutluyken bile güneş ışınlarına maruz kaldığımız düşünülürse, cilt sağlığımız için yılın her günü, dışarı çıktığımızda güneş kremi kullanmamız şart.

Çok fazla makyaj yapmak: Makyaj malzemelerimizi seçerken parfüm ve iritasyona sebep olan kimyasallar içermemesine dikkat etmemiz, cilt sağlığımız açısından çok önemli. Çok fazla makyaj yapmak, özellikle yağ bazlı ürünler kullanmak, gözeneklerin tıkanmasına ve sivilcelenmelere neden olmakta. Ayrıca, erken çizgilenmelerin  ve cilt yaşlanmasının en önemli sebeplerinden biri de yanlış ürün seçimidir. Özellikle seçiminizi BB kremlerden yana yaparsanız, hem güneşten koruyan, hem bakım yapan, hem de cilt tonunu düzelten su bazlı bu kremler hafiflik anlamında iyi bir tercih olucaktır. BB Kremlerle ilgili detaylı yazımız için tıklayın.

Basit gibi görünen günlük alışkanlıklarınızın, cilt kalitesinin bozulmasında ve yaşlanmayı hızlandırmada ne kadar etkili oldukları gün gibi ortada. Günlük alışkanlıklarınızda yapacağınız minik olumlu değişikler uzun vadede yüzünüzü gülderecek sonuçlar verecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.