KARACİĞERİ TEMİZLEYEN VE GÜÇLENDİREN YİYECEKLER

Karaciğer vücudunuzun detoks organıdır ; vücudunuzu toksinlerden arındırabilmek ve kanınızı temiz tutabilmek için durmaksızın çalışır. Karaciğer sağlığınızı ve fonksiyonunuzu  korumanın en iyi ve en pratik yolu  karaciğer dostu gıdalarla beslenmektir. Paylaştığımız liste çoğaltılabilmekle birlikte, karaciğeri temizleyen ve güçlendiren yiyeceklerin başlıcalarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Sarımsak :Karaciğer enzimlerini aktive ederek, toksinlerin vücuttan atılımına destek olur. Yüksek oranda selenyum ve sülfür bazlı bir madde olan allicin içeriğiyle karaciğer detoksifikasyonunda etkilidir.
 • Kırmızı pancar ve havuç: Her ikisi de betakaroten içeriğiyle, karaciğer fonsiyonlarının iyileşmesine destek olur.Pancar en güçlü kan temizleyici sebzelerden biridir.  Ağır metalleri temizleme özelliği vardır. Pancar aynı zamanda folik asit  içerir ki bu da detoksifikasyon için gerekli vitaminlerden biridir.
 • Koyu yeşil yapraklı sebzeler: Ispanak, pazı, roka, tere gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler yüksek oranda klorofil içeriğiyle, vücutta  biriken çevresel toksinlerinleri emme özellikleri vardır. Aynı şekilde ağır metallere  ve kimyasallara karşı, karaciğerin en güçlü destekçileridir.
 • Avakado: Vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin olan avakado,  glutatyon  içerir. Glutatyon karaciğerde üretilen bir moleküldür ve karaciğer için hayati önem taşıyan bir maddedir. Ancak dengesiz beslenme şekli glutatyon üretimini azalttığından, dışarıdan alınması gerekmektedir. Bu molekül, karaciğere vücudumuzda zararlı toksinlerin atımı ve etkisiz hale getirilmesi konusunda destek olur.
 • Elma:Yüksek oranda lif  içeriğiyle, sindirim sistemindeki toksinlerin atımına destek olarak, karaciğerin temizlik sürecinde işini kolaylaştırır.
 • Brokoli,karnabahar grubu: Bu sebzelerin doğal sülfür içerikleriyle güçlü detoksifiye edici özellikleri vardır. Ayrıca Glukosinolat içeriğiyle, kanserojen maddelerin ve toksinlerin atımı sürecinde  karaciğerin en önemli destekçilerindendir.
 • Enginar: Enzim üretimini destekler. Silymarin içeriğiyle, hasar görmüş karaciğerin onarımına yardımcı olur ve yeni hücrelerin oluşumunu destekleyerek, karaciğerin  yenilenme sürecini hızlandırır.Karaciğer yağlanmasını önler.
 • Limon: Yüksek oranda C vitamini içerir. Sabahları içeceğiniz bir fincan sıcak limonlu su, karaciğerin temizlenmesinde ve detoksunda etkili olucaktır.
 • Zerdeçal: Karaciğer dostu, karaciğeri güçlendiren, bir numaralı baharattır. Kanserojen maddelerin  ve toksinlerin atılması konusunda karaciğere, temizlik sürecinde, destek olur.Yağların sindirimini kolaylaştırır.
 • Zencefil:Karaciğerin onarımına yardımcı olur, hasarlara karşı korur. World Journal of Gastroenterology nin 2011 yılında yayınladığı araştırmalar göstermektedir ki, karaciğer yağlanmasına karşı karaciğeri korur ve tedavi eder. Ayrıca karaciğerdeki oksidatif stresi azaltır.

Detoksifikasyon sürecinde karaciğerinize destek olmak istiyorsanız, karaciğeri temizleyen ve güçlendiren yiyecekleri günlük beslenme programınıza dahil etmeniz, sağlıklı bir karaciğer giden yolda anahtarınız olucaktır.

2 Responses to KARACİĞERİ TEMİZLEYEN VE GÜÇLENDİREN YİYECEKLER

 1. Bahattin KAYMAZ Cevapla

  30 Aralık 2014 at 11:42

  Verdiğiniz bilgiler çok işime yarıyor, teşekkürler.

 2. sedat Cevapla

  20 Ocak 2015 at 13:48

  Karaciğer sorununuz varsa şişme kaşınma v.s deve dikeni tohumu kullanın aktarcıdan öğüttürün yada kendiniz ismi aklıma gelmedi sarımsak dövecinin içinde toz olacak şekilde dövün sabah kahvaltıdan yarım saat kadar önce su bardağına bir tatlı kaşığı koyun sıcak suyu dökün üzerini kapatın 10 dakika kadar beklesin için akşam vede gece yatmadan önce gene aynı şekilde için çok faydalı ben gidiyorum artık diyordum deve dikeni beni tekrar hayata tutundurdu enginar da takviye olarak alın aynı zaman da bol bol da dua edin Cenabı Allah a şifa için ben bu şekil iyileştim doktora gitmeden ama siz gene de önce bir doktora baş vurun artı eğer Allah dan yaşamak için 2. bir şans istiyorsanız alkole de tövbe edin bırakın bu arada benim karaciğer sorunum alkolden dolayı olmuştu kendi kendime mahvettiğim karaciğerimi tekrar kendim Allah sayesinde düzelttim herkese geçmiş olsun inşallah faydalı olur yaptığım yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.