KİLO VERMENİZİN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ AŞIN

Bahar aylarındayız, muhteşem güneş, havuz ve  deniz günleriyle yaz yaklaşmakta. Herşey güzel, ancak vermeniz gereken birkaç kilo fazlanız var ve bir türlü organize olamıyorsunuz. İşte tam da burada imdadınıza yetişecek; kilolarınızın önündeki engelleri kaldırmak için MAYO CLINIC uzman diyetisyenleri tarafından hazırlanmış harika bir eylem planı var. Mayo Clinic diyetisyenlerine göre kilo vermeyi engelleyen faktörler 3 gruba ayrılıyorlar: Beslenme, fiziksel aktivite ve davranış biçimleri. Bugün beslenme ile ilgili engeller üzerinde durmak istiyorum.

Sağlıklı bir kiloya erişme sürecinde sizi zorlayacak bir çok engelle karşılaşmanız olağan ve bu engelleri aşabildiğiniz sürece de sorun yok. Sorunları çözebilmek için potansiyel engellerin neler olduğunu bilmek, çözüm için çeşitli stratejiler geliştirmek önemli. Az evvel sözünü ettiğimiz Mayo Clinic eylem planı; kilo verme sürecinde sizi zorlayan konuları aşmak için ihtiyacınız olan stratejileri içeriyor. İşte sağlıklı beslenme ve kilo verme sürecinde sıklıkla karşılaştığımız beslenme ile ilgili engeller ve uygulayabileceğimiz stratejiler:

Sağlıklı yemekler yapmak için yeterli zamanım yok.

En sık karşılaştığımız sağlıklı beslenme ve diyet engellerinden biri. Kilo vermek istiyorsanız,  kendi yemeğinizi hazırlamak en önemli noktalarından biri. Lezzetli ve sağlıkı yemeklerin uzun sürede hazırlanması gerekmiyor. Buradaki önemli detay önceden planlanması.

diyet listesiStrateji:

Bir haftalık yemeğinizi bir planlayın. Alışveriş listesi yapın ve ihtiyaçlarınızı alın.

Hafta sonları bir sonraki hafta için yemekler hazırlayabilir ve bir kısmını ihtiyacınız olduğunda kullanmak için derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

Sağlıklı yemeklerin zor hazırlanması gerekmiyor. Sebze çorbası, bol yeşilikli bir salata ve tam tahıllı ekmekle bir öğün oluşturabilirsiniz.

Hiç vakit bulamadığınız da veya dışarıdayken sağlıklı bir sandviç ve az yağlı bir çorba gibi sağlıklı tercihler yapabilirsiniz.

Yemek yapmayı sevmiyorum.

Sağlıklı beslenme; bir şef gibi muhteşem yemekler yapmanızı gerektirmiyor.

Strateji:

Kolay ve hızlı tariflerin olduğu bir yemek kitabı edinin.

Yemeklerinizi, hazırlanması ve pişirilmesi uzun sürmeyen sebze ve meyvelerden oluşan bir temele oturtun.

Değişik pişirme teknikleri deneyebilirsiniz; ızgara, fırın, mikrodalga gibi.

Yaratıcı olun. Önceden yıkanıp paketlenmiş salatalar, yeşillikler, çiğ sebzeler, hazır pişmiş yağsız etler  kurtarıcınız olucaktır.

Sebze ve meyve yemeyi sevmiyorum.

Ne yazık ki, bazı kişiler sebze ve meyve yemeyi sevmez, onun yerine daha kalorili alternatifler tercih ederler.

Strateji:

Sebze ve meyvelerin tüm çeşitlerini sevmek zorunda değilsiniz. Bir kaçını sevebilirsiniz.

Sevdiğiniz yemeklerin içinde daha fazla sebze kullanmaya çalışabilir, çorbalarınıza sebze ekleyebilirsiniz.

Yoğurdunuzu meyveli tüketebilirsiniz.

Sebzeleri lezzetlendirmek için baharatları deneyebilirsiniz.

Ailem yeni yemekler denemeyi istemiyor ve herkese ayrı  yemek yapmak çok zor.

Hiç bir değişiklik bir günde olmayacaktır, bunu unutmayın. Denemeye devam edin. Bu konuyla ilgili güzel bir örnek paylaşılmış. İnsanlar az yağlı sütü ilk denediklerinde hiç tadı olmadığınıve  su gibi olduğunu düşünürler. Ancak içmeye devam ettikçe tam yağlı sütün ağır olduğunu söylemeye başlarlar.

Strateji:

Ailenizin beslenme düzenini bir gecede değiştirmeyi denemeyin. Her seferinde küçük değişiklikler yapmak sizi başarıya götürücektir. Zamanla bu küçük değişiklikler tüm ailenin sağlıklı bir beslenme düzenine geçmesine olanak sağlayacaktır.

Ailenizin en sevdiği yemeği farklı bir şekilde pişirmeyi deneyin. Mesala tavuğu yağda kızartmak yerine ızgara yada fırında pişirebilirsiniz.

Yemek planlamasına ailenizide dahil edin. Seçme şansı verildiğinde denemeye daha istekli olacaklardır.

Sabahları kendimi aç hissetmediğim için genelde kahvaltı yapmam.

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Araştırmalara göre kahvaltı yapan insanlar kilo kontrolünde daha başarılılar. Dengeli bir kahvaltı, gün içerisinde daha fazla yemenizi de önleyecektir. Aç olmasanız bile sabahları bir şeyler yemeye çalışmalısınız.

MuesliStrateji:

Yavaş yavaş kendinizi alıştırabilirsiniz. Klasik bir kahvaltı yapmak zorunda değisiniz. Kahvaltınız bir bardak süt ve bir adet muz olabilir.

Sorununuz zamanınızın olmaması ise hazırlıklarınızı akşamdan yapabilirsiniz. Kahvaltılık gevrek, kase vs..

Taşıyabileceğiniz bir meyveyi, bir sandviçi ofise vardığınızda yiyebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi aslında kilo vermenin önündeki engelleri aşmak hiçte zor değil. Yeter ki isteyin ve programlı olun.

Sevgiler,

 

Kaynak: Mayo CLINIC Diyabet Diyeti

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.