KIŞ İÇİN İHTİYACINIZ OLAN 6 ESANSİYEL YAĞ

Kış sezonunda genellikle artan kas ağrılarınız, soğuk algınlığı şikayetleriniz ve hatta ruh halinizi düzeltmek için bile reçeteli ilaçlar yerine esansiyel yağlardan faydalanabilirsiniz.

Esansiyel yağların yüzeysel olarak cilde uygulanması, yaygın soğuk algınlığı  belirtilerine, kas ve eklem ağrılarına iyi geldiği gibi, bazı yağların kokusu da genel olarak kendinizi daha iyi hissetmenize, sakinleşmenize ve hatta kullanılan yağın türüne göre,canlanmanıza  yardımcı olacaktır. En iyi tarafı da küçük bir miktar yağın uzun süre kullanılabilmesi. Çünkü;sadece bir kaç damla yağ ihtiyacınızı karşılamaya yetecektir.

Kış mevsiminde en çok ihtiyacınız olan esansiyel yağları ise şöyle sıralayabiliriz:

YLANG-YLANG YAĞI: Menşei Filipinlerde yetişen tropikal bir ağaçtır. Yağ ağacın çiçeklerinden elde edilir.Ylang ylang özellikle aromaterapide depresyon için kullanılan bir yağdır. Soğuk ve kasvetli kış günlerinde daha fazla içeri kapanır ve daha az gün ışığı alırız. Bunun sonucu olarakta, daha mutsuz, yorgun ve depresif hissederiz. İşte tamda bu zamanlarda ylang ylang imdadınıza yetişecek, harika bie aromaterapi yağıdır.

PORTAKAL YAĞI: Portakal yağının da aynen ylang ylang yağı gibi sakinleştirici ve gerginliği azaltıcı etkileri vardır. Aromaterapistler portakal yağını, müşterilerinde sıklıkla sakinleştici ve yatıştırıcı olarak kullanırlar.

PAPATYA YAĞI: Kış sezonunda Papatya yağının faydaları ki mislidir. Bağışıklığı geliştirir ve dolaşımı güçlendirir. Kan dolaşımını hızlandırması demek; kış boyunca daha sağlıklı olmanız demektir.

NANE YAĞI:  Nane yağı en uzun süre kullabileceğiniz yağdır. Aromasıyla tazeleyecek ve aynı zamanda sinüslerinizi temizleyecektir. Ylang ylang yağı ile nanenin karşılaştırıldığı bir çalışmada ylang ylang yağının  sakinleştirici etkisine karşılık, nane yağı canlandırıcı ve tazeleyiciyi etkisiyle ön plana çıkmıştır.

KARANFİL YAĞI: Karanfil yağının yüzeysel olarak kullanımı kış aylarında artan kas ve eklem ağrılarınızı hafifletecektir. Kış aylarında kullanılabileceğiniz harika bir doğal tedavi yağıdır.

ZENCEFİL YAĞI:  Zencefil yağı, aynen karanfil yağı gibi kas ağrılarının hafifletilmesinde etkilidir. Özellikle egzersiz sonrası için mükemmeldir. Kış aylarında kan akışının yavaşlaması, kasları da etkileyerek daha kolay incinmelerine sebep olur. Bu konuda zencefil yağı imdadınıza yetişecektir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.