Kullanmakta Olduğunuz Deodorantlar Sizi Hasta Ediyor Olabilir mi?

Kullanmakta olduğunuz deodorantlar sizi hasta ediyor olabilir mi? sorusunun cevabı ne yazık ki evet. Kısacası tehlike kolunuzun altında.

Ter kokusunu engellemek için kullanılan koltuk altı ürünlerinin kanseri tetiklediği artık bilinen bir gerçek. Vücuda girebilecek ve östrojenik etki yaratabilecek herhangi bir madde  göğüs kanseri riskini artırabilir. Bu  maddelerden birisi de deodorantlarda bulunan Aluminium Chlorohydrate adlı maddedir.

Aluminium Chlorohydrate gibi maddeler etkin şekilde terlemeyi önledikleri için dedorantlarda kullanmaktadır. Ancak klinik çalışmalarda; Aluminium Chlorohydrate içeren deodorantların uygulandığı koltuk altına en yakın bölge olan göğsün üst-dış kısmında kanser tümörünün daha çok oluştuğu gözlemlenmiştir. Benzer başka bir araştırmada da göğüs tümörlerindeki paraben yüksekliğinin kullanılan koltuk altı ürünleri ile ilgili olduğu belirlenmiştir.

Bilim adamlarının açıklamalarına göre; terlemeyi engelleyici Alüminyum türevi maddeler hem sağlıklı kişileri hem de ilerleyen aşamalardaki kanser hastalarını etkileyecek türden, sağlık sorunlarına yol açıyor. Çünkü bu ve benzeri metaller hücrenin genetik yapısını bozarak, DNA kırılmasına sebep oluyor.

Ayrıca deodorantlarda bulunan alkol de cildi tahriş ederek, alerji yapabildiği için dikkat edilmesi gereken maddelerdendir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.