METABOLİZMANIZI YAVAŞLATAN 7 ŞEY

Metabolizma hızımız ne kadar kilo alıp vereceğimizi belirler ve vücudumuzdaki her hücrenin metabolizma hızımızda etkisi vardır. Yediğimiz yiyecekler, günlük alışkanlıklarımız vücudumuzun enerji metabolizması üzerinde etkilidir. Metabolizmamızın hızlanması demek, daha fazla kalori yakmak ve daha hızlı kilo vermek anlamına gelir. Öncelikle metabolizmamızı nelerin yavaşlattığını bilmekte fayda var. Metabolizmamızı yavaşlatmak istemiyorsak sakınmamız gereken şeyler neler bir göz atalım:

  • 2012 de yapılan bir çalışmada daha az uyuyan insanların daha az hareket ettiklerini ve dolayısıyla daha az kalori yaktılarını ortaya koymuştur. Dahası Alman ve İsveçli araştırmacılara göre uykusuzluk vücudun daha az enerji üretmesine neden olmakta ve metabolizmayı yavaşlatmaktadır.
  • Demir vücut için en önemli minerallerdendir. Demir oksijenin kaslara taşınmasına yardım eder.Eğer demir seviyeniz düşükse, kaslarınız yeterli oksijeni alamayacağından, enerji seviyeniz düşücek ve metabolizmanız yavaşlayacaktır.
  • Diyet amacıyla çok az yemek yemek, vücudunuzu açlık moduna sokarak, metabolizmanızı yavaşlatır.
  • Kalsiyum yağ metabolizması üzerinde anahtar rol oynar, kalorilerin yakılmasına yada depolanmasına karar verir. Kalsiyumdan yoksun bir beslenme metabolizmanızın yavaşlamasına sebep olacaktır.Yüksek Kalsiyum içeren bir diyet ise daha fazla yağ yakımına yardımcı olacaktır.( Nutrition Institute at the University of Tennessee at Knoxville).
  • 20 dakika hareketsiz aynı pozisyonda durmak bile metabolizmanıza ket vurmaya yetmekte.
  • Dehidrasyon metabolizmanızı yavaşlatır.  Vücudumuzdaki tüm hücrelerin ve metabolizmamızın çalışması suya bağlıdır. Eğer vücudumuzda yeterli su yoksa, %2 daha az kalori yakar (University of Utah) .
  • JET LAG metabolizmanızın yavaşlamasına sebep olabilir. İççsel saatiniz hücrelerinizi ve metabolizmanızı kontrol eder. Bu saattteki bozulmalar,  hücrelerin de genel çalışmasını etkileyecek dolayısıyla, metabolizma hızınızı da olumsuz etkileyecektir.

 

kaynak:womenshealthmag.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.