NEDEN TOKSİK OLMAYAN CİLT BAKIM ÜRÜNLERİ KULLANMALIYIZ?

Atlantadaki Center for Disease Control and Prevention (Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi)’ ın yayınladığı bir raporda; pek çok yetişkinin vücudunda tespit edilen, yüksek oranlardaki toksik kimyasalların nedeninin, sentetik ve toksik kimyasallar içeren kişisel cilt bakım ürünlerinin kullanımından  kaynaklandığı belirtilmiştir.

 

doğal cilt bakımıMethylparaben, ethylparaben, propylparaben ve onların türevleri tipik koruyucular olarak uzun zamandır kozmetik endüstrisi tarafından kullanılmaktadır. Bu koruyucular enzim aktivitelerini devre dışı bırakarak, küf ve mantarların oluşmasını önlemektedir. Ancak bu aktivite, ürünün cilt dokusundaki yolculuğu sırasında da devam etmekte, kan dolaşımına katılarak, oldukça önemli organlarda depolanmaktadır. Koruyucuların görevleri vücudun içinde de oldukça istikrarlı bir şekilde devam etmekte ve vücudun normal enzim aktivitesini kısıtlamaktadır. Bunu nasıl mı biliyoruz? Kanserli tümörler üzerinde yapılan çalışmalarda tümör dokusunda  methyl-, ethyl ve propylparabenlerin varlığı açıkça tespit edilmiştir.

SAF VE TOKSİK OLMAYAN CİLT BAKIM ÜRÜNÜ NASIL OLMALI?

Temiz saf bir kozmetik, toksik, allerjik, kanserojenik ve diğer zararlı maddeleri içermemelidir. Genelde kullanılan toksik zararlı kimyasallardan bir kaçını şöyle sıralayabiliriz:

TEA (Triethanolamine), DEA (Diethanolamine) & MEA (Monoethanolamine):

Oldukça yaygın olarak kullanılan bozulmayı önleyici bu koruyucu maddeler, hormonlara hasar veren kimyasallar olarak; kansere neden olan nitratlardır. Bu kimyasallar Avrupa ‘da kansorejen etkileri dolayısıyla yasaklı kimyasallardır. Amerika’ da ve hala bu kimyasalların kullanıldığı  ülkelerde ve ülkemizde de insanlar; sabun ,şampuan, losyon, traş köpüğü, duş jeli gibi yaygın cilt ve kişisel bakım ürünlerini kullanmak yoluyla, günde ortalama 10-20 kez bu kimyasallara maruz kalmaktadır.

Prof.Dr.Samuel Epstein (Enviromental Health at the University of Illinois ) ‘ ın yaptığı açıklamaya göre; DEA içeren deterjanların sürekli olarak kullanımı böbrek ve karaciğer kanserine yakalanma oranını arttırmaktadır.FDA’dan John Bailey ise bu riskin özellikle çocuklarda daha da yüksek olduğunu belirtmiştir. Gözleri tahriş eder, saçı ve cildi kuruturlar.

PARABENS (methyl, propyl and butyl) veya PHB Esterleri:

Bu toksik, allerjen kimyasallar en yaygın kullanılan sentetik kozmetik koruyucularıdır. Neredeyse günlük yaşantımızda kullandığımız herşey de; şampuanlarda , nemlendirici kremlerde, losyonlarda ve makyaj malzemelerinde, hatta ilaçlar bile koruyucu olarak kullanılırlar. Parabenlerin, birçok ciddi kontakt dermatitlerin nedeni olduğu farkedilmiştir. Hastalar bir paraben türevine karşı hassasiyet gösterdiklerinde, diğerlerine karşı da hassasiyet geliştirebilmektedirler.Parabenler vücutta östrojeni taklit ederler. Bu noktada, paraben yabancı bir östrojen hormonu gibi davrandığından, hamilelik süresince fetüs üzerinde negatif potansiyel etkiler oluşturmaktadır. PHB ‘nin yüksek oranda kullanıldığı, protein içeren (kolojen,elastin, kreatin) cilt bakım ürünlerinin kullanılması güvenli değildir.

Imidazolidinly & DMDM Hydantoin Urea (Germal and Germal II):

Bu koruyucu kimyasallar; kansere ve cilt reaksiyonlarına neden olan formaldehitler olarak bilinirler. Dermatite en çok neden olan ikinci koruyucu maddedir. Formaldehitler bağışıklık sistemini zayıflatırlar ve aynı zamanda  eklem ağrısı, cilt reaksiyonları, allerjiler, depresyon, başağrısı, göğüs ağrısı, kulak enfeksiyonları, kronik yorgunluk, baş dönmesi ve uykusuzluk gibi sağlık problemlerine de sebebiyet verirler.

FD&C Color Pigments (suni renklendiriciler):

Bu sentetik petrol türevi ürünler kömür katranından imal edilirler. Cilt için toksik ve iritasyona sebep olan ağır metal tuzları içerirler. Çoğu suni renklendiriciler kanserojendir ve bazıları dokularda oksijenin azalmasına sebep olur. Bunlardan bazıları boyaları astımlılar, egzamalılar ve aspirine duyarlı kişiler için risk oluştururlar.

Fragrances (parfüm):

Parfüm ve kokuların pek çoğu sentetik kimyasallar içerirler. Bu içeriklerin çoğu toksik ve kanserojen maddelerdir.FDA ‘nın açıklamalarına göre bu kimyasallar; başağrısına, baş dönmesine, allerjik cilt döküntülerine, ciltte renk bozulmalarına ve iritasyona neden olabilmektedirler. Kokuların merkezi sinir sistemini etkileyerek,depresyona, hiperaktiviteye,güçsüzlüğe ve kişilik değişikliklerine neden olabileceği klinik araştırmalarla ispatlanmıştır.

Mineral Oil:

Mineral yağlar komedojenik yani gözenekleri tıkayan petrol esaslı yağlardır. Cildin toksinleri atım yeteneğini azaltırlar ve gözenekleri tıkadığından akne oluşumuna zemin oluştururlar. Cilt fonksiyonlarını ve hücre gelişimini yavaşlatarak, erken yaşlanmaya sebep olurlar. Mesela; bebe yağı %100 mineral yağdır.

Hydroquinone:

Kozmetik endüstrisinde kullanılan en toksik ve  kanserojen içeriklerden biridir. Yaşlılık lekeleri yada cilt lekelerinin rengini açmak için kullanılır.CIR Uzman Panelinde rapor edildiği üzere;o kadar toksik bir kimyasal ki sadece 5 gram kadar küçük miktarının  bile sindirime katılması ölüme neden olmaktadır. 1 gram kadarının sindirilmesi ise; mide bulantısına, kusmaya, kulak çınlamasına, boğulma hissine ve sayıklamaya neden olmaktadır. Dokuları tahrip etmesi test edildiğinde; karaciğer atrofisine, idrar yolları kanserine ve aplastik anemiye (kemik iliğinin yeteri kadar hücre üretememesi) sebebiyet vermektedir.

Sodium Lauryl Sulfate (SLS) & Sodium Laureth  Sulfate (SLES):

Bu kimyasallar, kişisel bakım ürünlerinin % 90′ ında  köpük olarak kullanılırlar.  Diş macunlarında, şampuanlarda ve neredeyse günlük temizlik ürünlerinin hepsinde kullanılırlar. Gözlerde iritasyona, ciltte tahrişe neden olurlar. Aynı zamanda, saç dökülmesine de sebep oluyorlar. Diğer kimyasallarla kombine edildiğinde ise ; güçlü kanserojen olan nitrojen bileşikleri oluştururlar.Vücudumuzun 5 günden fazla SLS’ ye maruz kalması ile kalp, karaciğer, akciğer ve beyinde kalıntıları birikmeye başlar. Yutulması oldukça zararlıdır.

Kimyasalların cildimize ve vücudumuza verdikleri hasarı önlemek için; mümkün olduğunca,toksik olmayan cilt bakım ürünleri ve toksik kimyasallar içermeyen  temizlik malzemeleri  kullanmalıyız.

Sağlıkla kalın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.