ÖKSÜRÜK ŞURUPLARINDAKİ TEHLİKE

Önümüz kış ancak sonbahar bir sıcak bir soğuk devam ederken, havalara uyum sağlayamayan vücudumuz bitkin ve yorgun düşüyor, derken sonuç soğuk algınlığı yada grip.  Aslında konumuz soğuk algınlığı ve gripten öte hastalık sırasında zaman zaman kullandığımız öksürü ilaçları.

Sağlık Bakanlığından ilgili yerlere ”çok acele” koduyla geçilen resmi bilgilere göre; Dünya Sağlık Örgütü’nün resmi sayfasında ”DEKSTROMETORFAN” içeren öksürük şuruplarının kullanımına bağlı olduğu düşünülen ölümlerin ve ciddi yan etkilerin görüldüğü belirtildi. Sağlık Bakanlığı ”DEKSTROMETORFAN”içeren öksürük şuruplarının kullanılmaması gerektiğini ve bu etken maddeyi içeren yerli ve ithal tüm ilaçların piyasadan geri çekilmesi gerektiğini açıkladı.

Eğer öksürük şurubu kullanıyorsanız dikkatli olun. İşte DEKSTROMETORFAN  içeren ilaçlar;

ACTIDEM (şurup), BENAFED (şurup), BENICAL (şurup), BENICAL COLD (tablet), BRONKAR-A (şurup),DEFEKS (şurup), DEKSAN (şurup), DORFAN (şurup), METORFAN (şurup), RHINOTUSSAL (kapsül), RHINOTUSSAL (süspansiyon), TRIATUS (şurup), TYLOL COLD (şurup), VICKS MEDINAIT (şurup), VICKS VAPODRY (şurup), WINTUS (Draje)

Sağlık ve mutlulukla kalın!

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.