PARLAK BİR CİLT İÇİN EN GEREKLİ TAKVİYELER

Parlak bir cilt genel anlamda sağlığın ve vücudunuzdaki dengenin en önemli işaretidir.Tüm vitamin ve minerallerin dengeli bir şekilde alınması önemli olmakla birlikte, sağlıklı bir cilt için olmazsa olmazlarımız elbette var. Bunlara bir göz atacak olursak;

Bunların en önemlisi elbetteki  C vitamini-Mükemmel bir antioksidan ve anti-aging vitamindir. Ciltte kolajen üretimini destekler, elastikiyet kazandırır ve dokuların iyileşme  sürecini hızlandırır. Kolajen artışı beraberinde dolgun , parlak ve daha sıkı bir cilt getirir. Aynı zamanda güçlü bir bağışıklık desteğidir. C vitamini vücudumuz tarafından üretilmediği için, dışarıdan destek olarak almamız gerekir. Portakal, limon , mandalina, ananas, kivi, biber, domates gibi taze meyve ve sebzelerde bulunur.Vitamin desteği olarak  günde 500mg. alınabilir.

 

Omega 3- Temel yağ asitleri sağlıklı bir cildin ve vücudun olmazsa olmazıdır. Cilde nem verir,sağlıklı sebum üretimini destekler,iltihabı azaltır, nemlenmiş, daha pürüzsüz , daha sağlıklı ve genç bir cilt verir, kırışıklıkları önler. Aynı zamanda; vücutta enflamasyonu azaltarak kalp ve damar sağlığını destekler. Sağlıklı eklemler için vazgeçilmezdir. Somon, uskumru,  keten tohumu, ceviz , semizotu önemli Omega 3 kaynaklarıdır.Günlük omega 3 alımı için tavsiye edilen miktar 1-3 gram kadardır. Ancak bu miktar kişinin yaşına , ihtiyaçlarına göre ayarlanmalıdır.

 

Çinko- Mükemmel bir doku tamircisidir. Sağlıklı ve parlak bir cilt için elzemdir. Akne ,dermatit gibi cilt problemlerinde tedaviye destek olur, cildin yağ dengesini sağlar. Çinko aynı zamanda güçlü bir bağışıklık desteği olarak, vücudu enfeksiyonlara karşı korur.  Karides, istiridye, kırmızı et, ayçekirdeği , kabak çekirdeği ve badem gibi kuruyemişlerde bulunur. Günlük çinko ihtiyacımız 15 mg kadardır.

 

Işıldayan bir cilt ve sevgiyle kalın!

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.