PROBİYOTİKLER NEDEN DOST !

PROBİYOTİK NEDİR?

Probiyotikler, sağlığımıza bir çok katkıları olan dost bakterilerdir. Probiotic kelimesi yunanca iki kelimenin birleşmesinden meydana gelmekte olup ”yaşam için” anlamındadır. Aslında yaşam ve sağlığı ifade etmektedir. Normal olarak sindirim sistemimizde yaşarlar.Çoğu zaman, bakterilerle savaşmak için antibiyotik alıyorken, bu bakteriler nasıl dost diye düşünüyor, olabilirsiniz. Ancak,sindirim sistemimizde 500 farklı çeşit bakteri bulunmakta ve bunların bir kısmıda sağlığımız için son derece gerekli olan; bağırsak sağlığını ve genel bağışıklığı destekleyen, yiyeceklerin sindirilmesine ve bazı vitaminlerin üretilmesine yardımcı olan,probiyotikler diye adlandırdığımız vücuda dost bakterilerdir.

PROBİYOTİKLERİN FAYDALARI NELERDİR?

Probiyotikler üzerinde çalışan araştırmacılara göre; bazı sindirim sistemi rahatsızlıkları geçirdiğimiz de, enfeksiyon sonrası antibiyotik kullandığımız da, bağırsaklardaki iyi bakterilerin dengesi bozulmaya başlıyor ve bağırsak florasındaki bu dengesizlik genel olarak sindirim problemlerinin artmasına ve hasara sebep oluyor. Bu durumda probiyotik alarak floranın yeniden dengelenmesine destek olmak gerekiyor. Sürekli yeni araştırmalar yapılıyor olmasına rağmen; probiyotiklerin bazı spesifik hastalıklara yardımcı olduğu, daha önce yapılan sayısız araştırmalarla ortaya konmuştur. 2011 yılında Yale Üniversitesinde yapılan araştırmaların sonuçlarına göre probiyotiklerin oldukça etkili olduğu hastalık ve rahatsızlıkları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Çocukluk ishali tedavisi
  • Ülserativ kolit
  • Bağırsak enfeksiyonları
  • Antibiyotiğe bağlı ishali önleme
  • Bağırsak iltihabını önleme
  • Süt allerjisine bağlı egzamayı önleme ve tedavi etme
  • İrritabl bağırsak sendromunu tedavisi
  • Genel bğışıklığı destekleme
  • Crohn hastalığı

Kısacası probiyotikler, sindirim ve bağırsak sağlığını destekleyerek, sağlıklı bir bağırsak florası oluşmasını sağlarlar. Ayrıca mikrobik enfeksiyonlara karşı vücut direncini arttırarak genel bağışıklığı desteklerler.

PROBİYOTİK KAYNAKLARI NELERDİR?

En iyi bilinen probiyotik kaynakları ülkemizde bolca tüketilen yoğurt ve kefirdir. Kefirle ilgili daha önce yazılan makalemizi de buradan inceleyebilirsiniz.  Yoğurt ve kefirin yanısıra lahana turşusu, salatalık turşusu ve fermente soya ürünlerinden( miso, tempeh) de bolca probiyotik alabilirsiniz. Ancak süt ürünleri tüketmiyorsanız, yoğun destek gerektiğinde, benimde yaptığım gibi veganlar için uygun olan probiyotik desteklerinden faydalanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.