SARIMSAĞIN GÜCÜ ADINA

Sarımsak öyle güçlü bir kokuya sahiptir ki, hem size hemde karşınızdakine yendiğini hatırlatır. Gücü tabii ki sadece kokusunda değil, aynı zamanda faydalarında ve lezzetinde. Eşlik ettiği her yemeğe kattığı eşşiz lezzetten olsa gerek; neredeyse tüm dünya mutfaklarında kendine saygın bir yer etmiştir.

garlic

Bugün böyle bir yazı yazıyor olmamdaki en önemli sebep ise; sarımsağın grip mevsimindeki en önemli kalkanımız olması. Sarımsağın içeriğindeki allicin ile antiviral, antibakteriyel güce sahip olması ve bağışıklığı güçlendirmesi, onu iyi bir grip savaşçısı yapıyor. Aynı zamanda B6 vitamini,C vitamini, manganez, selenyum, sülfür ve farkedilir değerde kalsiyum, bakır, potasyum ve demir içeriyor.

Kokusunun sebebi olan sülfür içeriğiyle vücudumuzu ağır metallerin zararlarından koruyor. İyi bir antioksidan olması dolayısıyla, hücre hasarlarını önlüyor ve yaşlanmayı geciktiriyor. Yüksek tansiyonunuz ve kolesterolünüz varsa, sarımsağın tansiyonu ve kolesterol düşürücü etkilerinden de  faydalanabilirsiniz.

Sarımsak kısacası vücudu iltihaplanmadan, virüslerden koruyor, doğal bir detoksifiye edici aynı zamanda. Mevsim dolayısıyla soğuk algınlığı ve grip bu kadar yaygınken sarımsaklı grip çayı tarifi de paylaşmamak olmaz.

İşte meşhur sarmısaklı grip çayımızın tarifi:

  • 2 diş sarımsak
  • 2 fincan su
  • bal
  • limon

Yapılışı : Sarımsakları ezerek,  suya ekleyin. Bir taşım kaynattıktan sonra, 10 dakika kadar demlemeye bırakın. İçine bal ve limon ekleyerek, gün içerisinde 2-3 defa içebilirsiniz.

Sarımsak hakkında ne söylesek az aslında. Bu durumda sarımsağı ne yapsak hep yanımızda mı taşısak ne dersiniz?

Sağlıklı günler

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.