SİNDİRİM PROBLEMLERİNDE KAÇINMANIZ GEREKEN 9 YİYECEK

Hazımsızlık,  şişkinlik, gaz ve mide yanması her yaş grubundan insanın sıkça karşılaştığı sindirim problemlerindendir. Sindiriminizi biraz olsun rahatlatmak istiyorsanız; işe sindirimi zorlaştıran gıdaları tüketmeyi bırakıp, daha iyi seçimler yaparak başlayabilirsiniz. Sindirimi zor olan gıdalar hangileri mi aslında bunları hepimiz biliyor ya da az çok tahmin edebiliyoruz. İşte suçlu gıdalar:

1.Süt ve süt ürünleri,içindeki laktoz dolayısıyla sindirimi en zor ürün gruplarındandır. Laktoz sindirilemediği durumlarda sonuç gaz ve şişkinlik olmaktadır. Laktozun  sindirimi için enzim tabletlerinden fayda görebilirsiniz. Ancak probiyotik yoğurt tüketebilirsiniz.

2.Baharatlı yiyeceklerin fazla tüketimi mide yanması şikayetlerini arttıracağından şikayetleriniz olduğu dönemlerde daha az kullanmakta fayda var.

3.Yüksek asit içeren içecekler limon, portakal, greyfurt , domates sosu gibi yiyecekler reflü şikayetlerinizi artıracaktır.

4.Kızarmış yiyeceklerin sindirimi zordur ve uzun süre midede kalarak, midenin boşalma süresini uzatırlar. Şişkinlik ve aşırı doluluk hissi yaratırlar.

5.İşlenmiş gıdalar eğer kabızlık probleminiz varsa lif oranı düşük bu gıdaların tüketiminden kaçınmalısınız. Paketlenmiş gıdalar ayrıca suni renklendiriciler, suni tatlandırıcılar ve koruyucular içerirler ki , bu da pek çok insanda allerjilere ve hassasiyete sebep olur.

6.Suni tatlandırıcı içeren gıdaların aşırı tüketimi laksatif etki yaparak ishale ve gaz birikimine sebep olabilir. Bunlar aspartame, sorbitol, mannitol ve  sucralose gibi isimlerle anılır. Gıda etiketlerini okuma alışkanlığı kazanmak ve bu içeriklerden uzak durmak en akılcı yoldur.

7.Aşırı alkol tüketimi midede iritasyona sebep olarak , birçok sindirim problemini beraberinde getirir.

8.Bozulmuş gıdaların tüketimi hayatınızı tehdit edecek sonuçlar doğurabilir. Yumurta,süt ürünleri ve et gibi yiyecekleri saklama koşulları ve raf ömürlerine dikkat etmek gerekir. Buzdolabındaki çiğ etteki bakteriler(e.coli)sebze ve meyvelere geçebilir. Kullanım süresi geçmiş veya bozulmuş gıda tüketimi sonucu oluşabilecek gıda zehirlenmelerine karşı dikkatli olmalısınız. Kas ağrısı, yorgunluk, ishal, mide bulantısı  ve karın ağrısı gibi şikayetler gıda zehirlenmesini işaret ediyor olabilir.

9.Kafeinin aşırı tüketimi midede daha fazla asit üretimine sebep olacağından sindirim şikayetlerinizi arttıracaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.