SIRT VE BOYUN AĞRISI İLE YAŞAMAK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ!

Sırt ve boyun ağrıları en yaygın doktor ziyaret sebeplerinden biridir.Araştırmalar göstermektedir ki yetişkinlerin %90’ı yaşamları boyunca pek çok kez  sırt ve boyun ağrısı çekmektedir.

Sırt ve boyun ağrılarının sebepleri nelerdir?

Duruş bozuklukları, duygusal stres, yanlış yapılan egzersizler, uzun süre aynı pozisyonda masa başında çalışmak, yanlış uyku pozisyonları ve hareketsiz yaşam tarzı  ağrı şikayetlerini arttıran başlıca nedenlerdir. Bunların yanısıra kazalar, spor yaralanmaları da sıklıkla kronik sırt va boyun ağrılarına neden olabilmektedir.

sırt ağrısi için önlem

Peki bu ağrılarla başetmek için neler yapılabilir:

Bu ağrıların kolaylıkla önlenebilmesi için test edilmiş metodlardan ilki, kötü duruş ve hareket alışkanlıklarını iyileriyle değiştirmek , ikincisi ise  düzenli egzersiz ve esneme hareketleri yapmaktır. Zayıf olan kasların düzenli egzersiz yapılarak kuvvetlendirilmesi,  bu ağrılarınızın azalmasını ve hatta bu ağrılardan  kurtulmanızı sağlayabilir.

Düzenli olarak yoga ve pilates yapmak zayıf ve güçsüz kasların normal esnekliğini geri kazanmasını ve kuvvetlenmesini sağlar, genel duruşu düzeltir.

Ayrıca; sporcuların da tercih ettiği kinesiyoloji ağrı bantları kullanılabilir. Bu bantlar, hareket kabiliyetinizi azaltmadan  kas ve eklemlerinizi destekler. Bitkisel yağlarla uygulanan düzenli masajların da ağrı tedavilerinde sertleşen gergin kasları rahatlatmakta, önemli bir yeri vardır.

Sırt ve  boyun ağrılarından korunabilmek için; uzun süre aynı pozisyonda kalmaktan kaçınmak, sırtı desteleyecek şekilde oturmak, desteksiz ağır kaldırmamak  alınabilecek önlemler arasındadır.

sır ağrısı için egzersizSırt ve boyun ağrılarınızda, aldığınız tedbirler ve uygulamalara rağmen bir iyileşme kaydetmediyseniz,ardında yatan başka sağlık sorunları olabilir.Fibromiyalji, boyun fıtığı  bu sebeplerden bazılarıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.