UYKUSUZLUK SORUNUNUZ MU VAR?

Zaman zaman rahatça uykuya dalmak,iyi bir gece uykusu almak hayal olur.Bunu çözmek için doğal veya doğal olmayan çeşitli yollar deneriz.Uykusuzluğunuzun sebebi belkide sadece yapmadıklarınızda değil,bilmeden yaptıklarınızda da olabilir.

İşte iyi bir uyku için yapmamız ve yapmamamız gerekenler:

  • Aşırı çay, kahve , kola gibi kafein yüklü içeceklerin tüketimi uykusuzluğa neden olabilir.Ayrıca çikolata ,öksürük şurubu gibi gizli kafein kaynaklarına da dikkat etmek gerekiyor.İyi bir uyku için öğleden sonra kafein tüketimimizi azaltmalıyız.Kafeinin vücutta kalış süresi ortalama 5 saattir.Bu da demek oluyorki akşam yemeğinden sonra içeceğiniz bir kahve geceyarısına kadar vücudunuzda kalacak ve uykuya dalmanızı zorlaştıracaktır.
  • Triptofan içeren gıdalar tüketin.Triptofan bir aminoasit türevidir ve mutluluk hormonu serotoninin üretimine destek olur.Serotonin de uyku hormonu dediğimiz melotoninin salgılanmasını arttırır ve uykuya dalmamızı kolaylaştırır.Triptofan içeriği yüksek gıdaları kırmızı et,ton bağlığı,susam, ayçekirdeği, fıstık, kaju, süt ürünleri, fasulye ve hindi eti olarak sıralayabiliriz.Papatya çayı da iyi bir triptofan kaynağıdır. Yatmadan önce içeceğiniz bir fincan papatya çayı uyumanızı kolaylaştıracaktır.
  •  Magnezyum en iyi doğal sedatiflerden (sakinleştirici) biridir.Magnezyum eksikliği uykuya dalmayı zorlaştırır, kas kramplarına,  hatta huzursuz bacak sendromu şikayetlerinin artmasına neden olur. Baklagiller,  koyu yeşil yapraklı sebzeler, badem , kaju ,ceviz, susam, siyah çikolatave tam tahıllar magnezyum yönünden zengin gıdalardır.Bu gıdaları günlük beslenmenize ekleyin.
  • Geceleri aşırı yiyecek tüketimi ya da tam tersi aç karınla uyumakta rahat bir uyku uyumanızı engelleyecektir.
  • İyi bir uyku için aromaterapiden de faydalanabiliriz. Lavanta  yağının sedatif etkisi araştırmalarla kanıtlanmıştır. Genel uyku süresinin uzamasına yardım eder. En iyi tarafı hızlı etki göstermesidir. Lavanta yağını yastığınıza birkaç damla damlatarak kullanabileceğiniz gibi,  banyo suyunuza ekleyerek dinlendirici bir banyo yapabilirsiniz. Bu dinlendirici banyo uykuya dalmanızı kolaylaştıracaktır.
  • Eğer kaliteli bir uyku istiyorsanız, uyku zamanı cep telefonu , ipad gibi elektronik cihazlardan uzak duracaksınız. Elektronik cihazlardaki beyaz mavi ışık uyku hormonu denilen melatonin hormonunun üretilmesini engeller.Yeterli melatonin üretilmemesi de uykuya dalmanızı zorlaştırıp, uyku kalitenizi düşürücektir.
  • Hepimizin bildiği gibi düzenli egzersiz yapmak, kas gerginliklerini rahatlatır,stresesi azaltır ve iyi bir uykuya yardımcı olur.Ancak burada önemli olan nokta; adrenali yükseltiği için egzersizin geç saatlere bırakılmamasıdır.Uyku öncesi,vücudun rahat ve sakin olması gerekir.
  • Dinlendirici bir müzik dinlemek, uyku kalitenizi arttırıp, gece uyanmalarınızı azaltabilir.
  • Alkol bir sedatif olarak bilinir,ancak bilinenin aksine, uyku öncesi  alkol tüketimi iyi bir uyku sağlamak yerine,rahatsız bir gece uykusuna ve gece uyanmalarına sebep olucaktır.
  • Yoga yapmak ve nefes çalışmaları da ,stresi ve gerginliği azaltır, ruh-beden dengesi sağlar ve uykusuzlukla savaşır.Harvard ta yapılan bir çalışmaya göre sekiz hafta boyunca hergün düzenli yoga yapmanın, kaliteli uyku süresini uzattığı ve uykuya dalmayı kolaylaştırdığı görülmüştür.

 

Sevgi ve uykuyla  kalın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.