UZUN VE SAĞLIKLI YAŞAM İPUÇLARI 1

Uzun ve sağlıklı yaşam konusunda her yıl onlarca kitap yayınlanmakta ve bu kitaplardan bazıları gerçekten yararlı bilgiler içermekte. Bu kitaplardan biri de Alexa Fleckenstein tarafından yazılan ”100 yaşına kadar sağlıklı yaşamak sizin elinizde” adlı kitap(orjinal adı:Own Your Health). Kitapta  genel olarak; uzun yıllar sağlıklı yaşam süren kişilerin genel yaşam alışkanlıklarından, sağlıklı yaşam ipuçlarından, yoga, masaj ve  bitkisel ilaçlar gibi alternatif tıp yöntemlerinden bahsedilmekte. Ayrıca; kendinize sağlıklı bir yol haritası belirlemenize yardımcı olabilecek, daha pek çok faydalı bilgi ve  ilham alabileceğiniz gerçek yaşam hikayelerinden kesitler de yer almakta.

Kitaptaki sağlıklı yaşam ipuçlarına gelecek olursak;

ipucu 1:George Bernard Shaw’ın bir sözü hatırlatılıyor ”Gençlik gençlikte harcanır.”En önemli problemin gençlerin  sürekli gelecekte yaşamaları olduğundan bahsediliyor.

Planlar, hayaller, aşılması gereken mesafeler düşünülürken, ne yazık ki, anın güzelliği yaşanamıyor. Hayatla ilgili planlar yapılırken, anın keyfini de çıkarmak gerekiyor. Yıllar sonra geri dönüp baktığınızda, güzel geçirdiğiniz dakikaları hatırlayacağınız bir yaşam olmalı. Yaşam kazanılması gereken bir yarış olarak algılanmamalı.

ipucu 2: Değişimlere açık olun!Kim olduğunuzu, kim olmak istediğinizi düşünün.Bu ipucunda Pozitif değişimler için atacağınız adımlar sıralanmış:

  • Hayatta neyi tecrübe ediyor olursanız olun, yaşamınız için minnettar olun.
  • Güzel sohbetler edebileceğiniz arkadaşlarınız olsun, hayatı paylaşın.
  • Problemlerinizi anlatmaktan korkmayın.Atalarımız ”Derdini söylemeyen derman bulamaz” demişler.
  • Her ne konu da olursa olsun; şikayet etmekten vazgeçip, ne istiyorsanız,harekete geçin.Değişim ancak söylemler uygulandığında , gerçekleşir.
  • Hiçbir zaman köşenize çekilmeyin. Yaşınızın önemi yok,her yaşta aktif olabilirsiniz.

ipucu 3: Bu maddede insanların neler yapabileceklerinden çok, neler yapamayacaklarına odaklandığından sözediliyor. Siz siz olun, hangi yaşta olursanız olun,umutsuzluktan uzak durun. Herkesin mutlaka yapabilecek bir şeyleri vardır. Hayatınızı renklendirin,yaratıcılığınızı kullanın.Özellikle de yaşı ilerlemiş kişiler, hep bir umutsuzluk içindedirler. Hayatınızda sizi sıkan tecrübelerinizi, yeni şeyler üretmek için kullanmayı denemelisiniz.

ipucu 4: Stresten arının!Kendinize stresten arınma yolları bulun.Mesala doğada yürüyüşe çıkabilirsiniz.Nefes egzersizleri yapabilirsiniz.Kendinizle kalabileceğiniz sakinleşebileceğiniz anlar oluşturun. Yoga ve meditasyon gibi uygulamaları deneyebilirsiniz.

ipucu 5: Mutlu ve huzurlu olun!

Etrafınıza baktığınızda sizi mutlu edecek, gülümsetecek çok fazla sebebiniz olduğunu göreceksiniz. Gülmek, mutluluk hormonlarınızı harekete geçirecek ve kan dolaşımınızı hızlandıracaktır. Duke sağlık merkezinde kalp rahatsızlığı olan kişilerle yapılan bir araştırma da ,deneklerin gülme yogası yapmaları sağlanmış ve katılımcıların çoğunda olumlu gelişmeler gözlemlenmiştir.

Pozitif düşünün! Olumlu düşünmek ve olaylara mizahi yönden yaklaşmak;sadece fiziksel ağrılarınızı hafifletmekle kalmıyor, aynı zaman da yaratıcılığınızı geliştiriyor ve yaşam sevinci aşılıyor.

Dengeli yaşamaya özen gösterin! Herşeyi, doğru yapmak zorunda olmadığınızı hatırlayın ve kendize yanılma hakkını da verin. Bazen keyif aldığınız şeyleri azıcık zararı da olsa yapabilrsiniz. Mesala çikolata yemek gibi.

Küçük şeylerle mutlu olmayı öğrenin! Bu bazen kendinize aldığınız bir çiçek, bazen bir çocuğun gülümsemesi olabilir.

ipucu 6: İhtiyacınız olduğunda kullanmak üzere, bir sağlık sigortanız olsun!

ipucu 7: Sağlıklı beslenin!Taze besinler tüketin.İçerisinde adını bile telaffuz edemediğiniz kimyasallar bulununan işlenmiş yiyeceklerden uzak durun.

ipucu 8: Sebze ve meyveyi soranızdan eksik etmeyin.Kızartmalardan, unlu ve şekerli gıdalardan uzak durun.Vücudunuzda iltihap oluşmasına neden olan süt ve süt ürünlerinin tüketimini kısıtlayın.Omega 3 açısından zengin somon, sardalya gibi balıkları beslenmenize mutlaka ekleyin.Kırmızı et tüketmek istiyorsanız, kuzu etini tercih edin. Kuzular doğal çayırlarda beslenirler.

ipucu 9: Egzersiz yapın!Hareket edin! Kısa süreli bile olsa egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirin. Bu egzersiz 10-15 dakikalık bir yürüyüş bile olabilir. Alışkanlık kazandıkça, süreyi yavaş yavaş arttırmak size hiçte zor gelmeyecek. Alternatif olarak; esneme hareketleri yapabilir, bahçeniz varsa bahçeniz de çalışabilir, alışverişe yürüyerek gidebilir, hatta dans ederek daha hareketli bir yaşam sürebilirsiniz.Herşey sizin elinizde..

Gördüğünüz gibi; kitapta da bahsedildiği üzere, hayatınızda basit değişiklikler yaparak ,daha sağlıklı bir hayata adım atmak, hiçte zor gibi görünmüyor.

Uzun ve sağlıklı yaşam ile iligili daha fazla ipucu isterseniz, ya kitabı alıp okuyacaksınız, ya da bir sonraki makalemizi bekleyeceksiniz. 

Sağlıkla kalın..

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.