YAŞAM KAYNAĞIMIZ SU

Vücudumuzun %70’inin, beynimizin ise;%90 ‘ının sudan oluştuğunu düşünürsek, gerçekten yaşam kaynağımız ve en temel ihtiyacımız SU.Önemi konusuda her ne kadar fazla söze gerek olmasa da; yine de su içmeyi sevmiyorum diyenleri belki ikna edebilirim diye kısaca faydalarından söz etmek istiyorum.

  • Yeterli su tüketen kişilerin daha az başağrısı çektiğini biliyormuydunuz? Kanınızın ve hücrelerinizin büyük bir kısmı sudan oluştuğu için, yeterli su içtiğinizde vücut fonsiyonlarınız daha düzgün işleyeceğinden ve ihtiyaçları olan oksijen, besinler su ile hücrelere taşınacağından ; su içmek enerjinizi arttırır, yorgunluğunuzu azaltır ve konsantrasyonunuzu arttır.
  • Metabolizmayı hızlandırarak, kilo vermeyi kolaylaştırır.
  • Toksinlerin vücuttan atılımını hızlandırır.Böbrek taşı ve idrar yolları iltihabı riskini azaltır.
  • Parlak, güzel ve genç  görünen bir cilde sahip olmak istiyorsanız; yeterli su tüketimine dikkat etmelisiniz. Aslında su içmek; en etkili ve en ucuz anti-aging yöntemlerinden biri. Sadece su kürleri ile kırışıklıkların fark edilir derecede azaldığını gösteren bir çok deney mevcut.
  • Su; sindirimi ve hazmı kolaylaştırır. Bağırsak sağlığını destekler.
  • Kas kramplarını önler,eklem sağlığını destekler. Yeterli su tüketen kişilerin kasları daha elastiktir. Su eklemlerimizi korur ve ihtiyacı olan sıvıyı sağlar.
  • Yeterli su tüketimi, vücut fonksiyonlarının düzgün çalışmasını sağlayarak, dolaşımı düzenler, bağışıklık sistemini destekler, enfeksiyonla savaşır. Kanser riskini azaltır.

Tüm bunları öğrendikten sonra yine de su içmekte zorlanıyorum, diyorsanız: İçme suyunuza limon suyu,taze nane,limon, portakal yada salatalık dilimleri ekleyerek, tüketebilirsiniz. Açlık hissettiğinizde, başınız ağrıdığında ve yorgun hissettiğinizde  su içmek hızlı bir şekilde kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Ne kadar su içeceğinize yine vücudunuz karar verecek. Su ihtiyacı yaşa ve kişiye göre farklılık gösterdiğnden kesin bir doğrusu yok aslında. Uzmanlara kulak verecek olursak, günde 8 bardak su tüketmemiz gerekiyor. Aslında ne kadar suya ihtiyacınız olduğunu anlamanızın en basit yolu: idrar kontrolü. İdrarınınızın rengi açık ise yeterli su tüketiyorsunuz demektir. Değilse vücudunuzun daha fazla suya ihtiyacı var ve su içmeniz gerekiyor, demektir. 

Hemen şimdi hiç durmayın bir bardak su için! Sağlığınıza….

One Response to YAŞAM KAYNAĞIMIZ SU

  1. Pingback: Yeterli su içmenin yaşlanmayı yavaşlattığını biliyormusunuz | ANTI-AGING TERAPİ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.