Yaz İçin İhtiyacınız Olan Cilt Bakım Tüyoları

Yaz günleri güneş deniz kum derken cildimiz farkında olmadan epeyce hassaslaşır ve hangi cilt tipine sahip olursanız olun nemini kaybeder. Birinci önceliğimiz cildimize kaybettiği suyu geri kazandırmak olmalıdır. Tabi ki nemlendirme öncesi biriken ölü deriyi de eksfoliye etmek atlanmaması gereken bir detay.

Yaz için ihtiyacınız olan bakım tüyolarını ise şöyle sıralayabiliriz:

  • Daha parlak ve pürüzsüz bir cilt için peelingin önemi tartışılmaz.

Neden peeling yapmalıyız: Peeling cildinizde matlığa sebep olan ölü hücrelerin atılımını sağlayarak, cildinizi pürüzsüz ve parlak bir görünüme kavuşturur ve cildinizi nemlendiriciye hazırlar.Temiz bir ciltte makyajın daha uzun süre kalıcı olacağını unutmayın. Ayrıca ölü hücrelerden arındırılmış cilt nemlendiriciyi daha iyi absorbe edecektir. Güneşlenmeden önce yapılacak bir vücut peelingi pürüzsüz bir bronzluğun da olmazsa olmazıdır.

Ne zaman peeling yapmalı? Peeling için en doğru zaman; yüzünüz için, sabah cilt bakım rutininizin ilk aşaması olarak uygulanması, vücudunuz için ise, duş sırasında uygulanmasıdır.

Önemli not: Yüzünüze ya da vücudunuza peeling uyguladıktan sonra, cildinizi mutlaka nemlendirmeli  ve güneşin zararlı ışınlarından korunmak için SPF li ürün kullanmalısınız.

  • Cildinizin nemini kaybetmesine izin vermeyin.

Nasıl mı? Yüzünüz için haftada 1 yada 2 defa uygulayacağınız su bazlı bir nem maskesi, parlak ve aydınlık bir cilt görünümü vererek, hem sizi hem de cildinizi mutlu edecektir.

  • Su içmeyi unutmayın.

Neden mi? Yüksek sıcaklık ve  güneşin altında dışarıda uzun süre vakit geçirmek,  cildinizin susuz kalmasına neden olacaktır. Bu durum günün sonunda başağrısı ve halsizlik olarak kendini  hissettirecektir.

Ne yapabilirsiniz: Pek çok kez duymuş olacağınız gibi günde en az 8 bardak su içmek vücudunuzdaki suyun dengede kalmasına yardımcı olacaktır. Çok sıcak günlerde vüdudunuzun biraz daha fazla suya ihtiyacı olabilir. Su aynı zamanda vücudunuzdan toksin atımını da kolaylaştıracaktır. Ayrıca her kafeinli içecek içtiğinizde içtiğiniz miktarın 3 katı kadar su tüketmeyi unutmayın.

Önemli not: İçtiğiniz su PHı yüksek alkali bir su olursa daha da iyi.

  • Mutlaka güneş kremi kullanın.

Ne sıklıkta ve ve ne kadar:Güneş kremi için kullanacağınız miktar yüzünüz için bir çay kaşığı kadar, tüm vücudunuz için ise yarım çay bardağı kadar olmalıdır. Her iki saatte bir tekrarlayarak  yeterince ve uygun sıklıkta güneş kremi kullandığınızdan emin olabilirsiniz. Ancak en önemli detay güneş ışınlarının daha dik geldiği 11.00 ile 15.00 saatleri arasında güneşe çıkmamak.

İyi bir güneş kremi nasıl olmalı: Yağlı ciltler için yağsız matlaştırıcı özellikleri olan, kuru ciltler için extra nem sağlayan, hassas ciltler için zararlı kimyasallar içermeyen güneş kremleri bulmak mümkün. Benim tavsiyem; hangi tip cilde sahip olursanız olun, kimyasal  filtreler içermeyen fiziksel filtreli, su bazlı, nemlendirici içeriğe sahip, hatta organik güneş kremleri tercih etmeniz, olacak. Güneşten korunalım derken, birçok zararlı kimyasalı vücudumuza almayalım. Eczacınınz bu konuda sizi yönlendirecektir.

  • Güneş sonrası cildinizin ihtiyacı olan nemi verin.

Yeterli güneş kremi kullanmaz ve yeterince su içmezseniz gün sonunda güneşin olumsuz etkilerini daha fazla hissedeceğinize hiç şüphe yok.

Peki ne yapabilirsiniz: Ne yazık ki, cildiniz hasar gördü! Ancak acı da çekmek zorunda değilsiniz.  Rahatlatıcı, serinletici, cildinize kaybettiği nemi geri verecek bir ürünle acıyı ve enflamasyonu azaltabilirsiniz.

Nasıl:Güneşlenme sonrası bol miktarda yatıştırıcı nemlendirici bir losyon yada jel  kullanmanız, cildinizde oluşan hasarın geri döndürülmesi açısından çok önemli, özellikle de ilk günlerde.

  • Güneş hasarını geri çevirin.

Güneş hasarına ne sebep olur: UV ışınları, kahverengi lekelerin, kızarıklıkların ve güneş yanıklarının baş sorumlusudur. Güneş ışınları cildimize temas ettiğinde enflamasyona neden olur ve kolajen üreten enzimlerin azalmasına sebep olur.

Ne yapmak lazım: Bronz bir ten yazın çok çekici olabilir. Ancak bronlaştıysanız, hasar da görmüşsünüzdür, bu da bir gerçek. Bu nedenle hasarı geri çevirecek, cildin yaşlanmasının önüne geçecek ürünler kullanmalısınız. İçeriğinde E vitamini, skualan, Q10, aloe vera, shea yağı, allantolin olan ürünler seçmekte fayda var.

Cildinizi korumayı unutmadan bol güneşli günlerin tadını çıkarmanız dileğiyle…

Sevgiler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.